Článek
„Stavební úřad je pro občany dočasně uzavřen, další informace zveřejníme ve druhé polovině února,“ sdělil tajemník fulnecké radnice René Veřmiřovský s tím, že už se mu podařilo najít nového vedoucího a úředníka, kteří by měli brzy nastoupit. Další referenty město shání dál. „Počítám, že by měli být dva nebo tři,“ dodal.
K personálnímu kolapsu stavebního úřadu ve Fulneku došlo poté, co loni v listopadu dala výpověď jeho vedoucí a následně i všechny její podřízené. Podle Veřmiřovského byla důvodem především digitalizace agendy stavebních úřadů a narůstající pracovní povinnosti. Jedna z úřednic to ale odmítla a naznačila, že šlo spíše o dlouhodobé problémy.
Radnice ve Fulneku řeší exodus úředníků, hrozí uzavření stavebního úřadu
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_E/yBGqAq.jpeg?fl=cro,0,33,640,360%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Exstarosta a opoziční zastupitel Petr Ertelt (Fulnečáci - společně pro Fulnek) pak uvedl, že za odchody byla nejspíše starostka Radka Krištofová (Fulnek pro lidi), která prý neumí jednat s lidmi. Ta to ale razantně odmítla.
„Fluktuace zaměstnanců je běžná ve veřejném i soukromém sektoru. Záležitosti týkající se pracovněprávních vztahů považujeme za interní a důvěrné,“ připojil tajemník Veřmiřovský.
O situaci ve Fulneku ví ministerstva vnitra, pro místní rozvoj i krajský úřad, žádné oficiální oznámení o nefunkčnosti stavebního úřadu však dosud neobdržely.
„Pokud nebude město schopno v krátkém časovém období zajistit výkon přenesené působnosti podle stavebního zákona, musí řešit nefunkční stavební úřad s ministerstvem vnitra,“ vysvětlila mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Doplnila, že do věci se může vložit i krajský úřad, ale jen v případě, že dostane podněty upozorňující na nefunkčnost stavebního úřadu.
Výhrady ignorovali. Mlsna potvrdil pokutu pro ministerstvo za digitalizaci stavebního řízení
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QQ_BC/tNoEp.jpeg?fl=cro,0,101,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Připraveni pomoct jsou v sousedních Odrách, kde také shání referenta odboru územního plánování a stavebního řádu. „Potřeba posílení odboru vznikla už v polovině loňského roku v návaznosti na změnu stavebního zákona, kvůli kterému přešla z Fulneku na Odry agenda bytových domů a vodních děl,“ osvětlila mluvčí oderské radnice Lucie Kaspříková.
Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová nastínila, že zajištění personálních kapacit v oblasti veřejné správy patří obecně mezi dlouhodobý problém, se kterým se potýkají úřady napříč od nejnižších instancí po ty nejvyšší.
„Oblast stavebního řízení je složitá s ohledem na objem práce i samotnou agendu,“ popsala, že pokud se nepodaří problémy s fungováním stavebního úřadu vyřešit, mohlo by to skončit až jeho zrušením. To se dělá vždy ke konci kalendářního roku. K 1. lednu letošního roku byly zrušeny stavební úřady v Suchdole nad Odrou, Chabařovicích, Čisté a Žlebech.