Článek
K zavedení novinek, které přispějí ke zlepšení čistoty ovzduší v moravskoslezské metropoli, se firma zavázala v dodatku k dobrovolné dohodě, kterou zástupci koksoven a města Ostravy podepsali 13. února.
„Jedná se o investiční akce zaměřené na modernizaci systému a technologií, dojde k dodatečnému odprášení koksárenských baterií a k modernizaci systému hašení koksu. Cílem je snížení emisí tuhých znečišťujících látek do ovzduší. Jde o další z řady kroků, které iniciovalo město na cestě ke zlepšení kvality ovzduší,“ sdělil náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Doplnil, že první z realizovaných opatření bude hotovo již záhy, a to v prvním kvartále letošního roku.
„Naším prvořadým zájmem je, aby vliv koksárenského provozu na okolí byl co možná nejmenší a kvalita životního prostředí v Ostravě se neustále zlepšovala. Proto za poslední roky došlo k řadě významných investic do našeho koksárenského provozu,“ okomentoval podpis dohody ředitel společnosti OKK Koksovny Pavel Woznica.
Dodal, že současně probíhá detailní monitoring množství škodlivých látek v okolí, který společnost provádí společně s městem, a pravidelně je vyhodnocují již několik let.
„Nyní se nám podařilo najít způsob dalších proekologických úprav koksárenské technologie, o které jsme obsah dobrovolné dohody rozšířili,“ upřesnil Woznica.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_E/JdrRyc.jpeg?fl=cro,0,0,800,493%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Archiv: Smog v Ostravě
Ostrava jedná i s ostatními průmyslovými podniky
Náměstek ostravského primátora navíc upozornil, že město se snaží o možných opatřeních vedoucích ke zlepšení kvality ovzduší ve městě jednat i s dalšími provozovateli zdrojů znečištění.
„V Ostravě je velká soustředěnost velkých průmyslových podniků a každý z nich emituje nějaké znečištění. Město se tak nemůže zaměřit jen na jeden jediný zdroj znečištění, ale bavíme se o deseti až 15 zdrojích znečištění. Troufnu si říct, že s každým z těch znečišťovatelů jsme našli nějakou společnou řeč na tom, co by mohli prokazatelně zlepšit v reálném čase,“ konstatoval Boháč.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QL_2/9YANa/smog-smogova-situace-moravskoslezsky-kraj.jpeg?fl=cro,0,0,4096,2731%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Ranní smog v ostravské Dolní oblasti Vítkovice
Dobrovolná dohoda
Společnost OKK Koksovny dobrovolnou dohodu s Ostravou podepsala už v roce 2020. Zavázala se v ní například k čištění komunikací v blízkosti areálu, finančně podporuje pobyty dětí v přírodě nebo další projekty města a podílí se i na monitoringu kvality ovzduší. Čtvrtečním dodatkem byla dohoda rozšířena o závazek investičních opatření, která by měla přispět ke zlepšení životního prostředí ve městě.
OKK Koksovny mají 500 kmenových zaměstnanců, provozují jeden výrobní závod – koksovnu Svoboda, která byla založena v roce 1908 pod jménem koksovna František. Hlavní činností je výroba koksu z uhlí vhodného ke koksování. Společnost je zaměřena primárně na výrobu slévárenského koksu, kromě toho ale produkuje rovněž koksárenský plyn, dehet, benzol a síran amonný. Maximální výrobní kapacita je 800 kilotun koksu.
Po krachu huti se v Ostravě zlepšilo ovzduší
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/nO1SBfAluiD9J7zT2CKTZ2J/5c6a/ostrava-liberty-emise-ovzdusi.jpeg?fl=cro,78,24,667,375%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)