Hlavní obsah

Bývalý bohumínský autosalon ukrýval nebezpečný odpad z Polska. Po šesti letech začala jeho likvidace

Bohumín

Prostory bývalého autosalonu v Bohumíně na Karvinsku, který stojí naproti supermarketu, si před šesti lety vybrala k nelegálnímu uložení nebezpečného odpadu organizovaná zločinecká skupina z nedalekého Polska. Nyní se z prostor, hlavně vlivem zářijových povodní, konečně začaly škodlivé odpady odvážet.

Likvidace nelegálního odpadu v BohumíněVideo: Denisa Doležalová, Novinky

Článek

Likvidace nebezpečného odpadu vyjde na 10,6 milionu korun a zaplatí ji kraj, který však bude o refundaci jednat s ministerstvem životního prostředí. Veškeré náklady by ovšem nakonec měla nést polská strana.

„V prostorách bohumínského bývalého autosalonu je nelegálně naskladněno několik stovek sudů a barelů, ale také plastových kontejnerů, které jsou plné nebezpečných odpadů. Z prvotních rozborů je zřejmé, že obsahují například znečištěné oleje, rozpouštědla, barvy, motorovou naftu, kyseliny a různé směsi uhlovodíků,“ uvedl moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO).

Dodal, že v budově soukromého vlastníka je více než 330 tun hořlavých odpadů. „Takové množství by se vešlo do patnácti velkoobjemových hasičských cisteren,“ konstatoval Bělica s tím, že nádoby s tímto škodlivým materiálem se zde objevily v lednu 2019. Podle ministerstva životního prostředí pochází z nepovolené přeshraniční přepravy z Polska.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Nádoby s nebezpečným odpadem, který se nyní v Bohumíně likviduje.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Nelegálním skladištěm nebezpečného odpadu se stal objekt bývalého autosalonu.

Povodně zhoršily podmínky uskladnění

„Při zářijových povodních byly některé obaly poškozeny, hrozilo, že nebezpečné odpady začnou unikat kvůli zhoršeným podmínkám uskladnění. Zjistili jsme, že chemikálie unikly na podlahu objektu. Řešili jsme proto ve spolupráci s Bohumínem, jak s tím naložit,“ uvedl Bělica.

Na zhoršenou situaci v okolí objektu po povodních upozornil v listopadu kraj bohumínský starosta Petr Vícha (SOCDEM), který podle zákona o integrovaném záchranném systému požádal o koordinaci likvidačních prací. Hejtman následně svolal dle krizového zákona místní šetření, po kterém se všechny složky shodly, že je zde situace skutečně krizová a je nutné provést okamžitou likvidaci nebezpečného odpadu.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Specializovaná firma začala nebezpečný odpad likvidovat na začátku ledna.

Škodlivý materiál tak od pondělí 6. ledna z Bohumína odváží společnost Recovera Využití zdrojů, která zvítězila v krajském výběrovém řízení. Areál musí vyčistit nejpozději do konce března.

„Dnes jsme se na kontrolním dnu dozvěděli, že už od pondělka odvezli zhruba třetinu odpadu. Pokud vše půjde tak, jako doposud, tak do konce ledna by prostory měly být zbaveny nebezpečného odpadu a začne úklid místa,“ upřesnil hejtman s tím, že firma odpad převáží k likvidaci do ostravské spalovny.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Odvoz nebezpečného odpadu z bývalého bohumínského autosalonu.

Případem nelegálního uskladnění odpadu v Bohumíně a také ve Frýdku-Místku se zabýval i speciální policejní tým, který spolupracoval s polskými kolegy. Pachatele se podle ČTK podařilo dopadnout i díky kamerovým záznamům bohumínské městské policie.

Moravskoslezští policisté na začátku dubna 2019 zadrželi jednatřicetiletého muže z Opavska, který podle nich v regionu vytipovával vhodná místa k uložení odpadu. Organizátory trestné činnosti byli občané Polska, policisté tam zadrželi 15 lidí.

Polská firma nelegálně skladuje u Frýdku-Místku půl milionu litrů nebezpečného odpadu

Domácí
Související témata:
Nebezpečný odpad
Nelegální odpad

Výběr článků

Načítám