Článek
Když přijedete například na obecní úřad do Kunratic, už si nezavoláte. Není signál. A tak vám nezbývá než pobíhat po okolí a hledat příznivější místo.
„Fungování úřadu je proto dost ochromené, a pokud se mi někdo dovolá, když jsem u nás v obci, musím stát na místě, jinak hovor vypadne,“ popsal starosta Kunratic Milan Götz.
Nejpalčivější je ale problém se slabým signálem v krizových situacích, například naposledy v září, kdy Frýdlantsko zasáhly povodně. „To musíme běhat na kopec, aby se dalo volat. Dřív to tak dramatické nebylo, problémy nastaly, když přišlo 5G, to zmizel signál i tam, kde býval,“ podotkl Götz.
Začne pršet a spadne signál. Hejnice ohrožuje kromě vody i nefunkční služba
Obdobná situace je v nedaleké Višňové, kde třeba v osadách Andělka nebo Víska mají signál minimální nebo nulový. Navíc když vypadne v obci elektřina, vypadnou i náhradní zdroje operátorů a nefunguje nic.
„Průšvih je silný signál z polské strany, na který se mi třeba přepojí telefon u Habartic a dovezu ho až do Frýdlantu. S tím souvisí i volání na tísňové linky. Pokud voláte 112, dovoláte se do Polska. Dřív to hned típli a měl jste smůlu, dneska už alespoň komunikují. Ale to je jediný posun, který nastal,“ popsal starosta Višňové Michal Scheidel.
Potíže s tísňovým voláním potvrdil i Liberecký kraj.
„Problém nepokrytí signálem v některých oblastech Frýdlantska se netýká jen doby, kdy je krizový stav, ale i běžných všedních dnů, kdy se občané nemohou dovolat na českou 112. S tím například souvisí i problém umísťování kamer Policie České republiky pro odhalování krádeží v příhraničních oblastech. Volající se dovolá prvně na polskou 112 a až poté může být přesměrován na českou 112,“ poznamenal mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
Není signál, do obce se nikdo nepřistěhuje
S nefunkční signálem ale přicházejí i další komplikace pro obce. Těžko se jim daří nalákat nové obyvatele.
„Máme zájemce, kteří se k nám chtějí přestěhovat, ale bez signálu nemůžou pracovat z domova. A to je problém. Směřujeme k tomu, že si kabely nakonec zaplatíme a dáme do země za svoje peníze a pak budeme doufat, že nás operátoři připojí,“ dodal Scheidel.
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na základě stížností přeměřil sílu signálu v regionu.
„Výsledkem zjištění bylo, že jakkoliv operátoři mobilních sítí plní podmínky pokrytí obyvatel a území, tak byly identifikovány základní sídelní jednotky, kde je pokrytí velmi špatné nebo žádné. Jedná se především o místa, kde trvale žijí pouze jednotky či desítky obyvatel,“ uvedla mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.
Za největší problém týkající se dostupnosti mobilního signálu v příhraničí ČTÚ označuje charakter terénu a vlastnosti šíření rádiových vln.
„Frýdlantský výběžek je typickým příkladem takové oblasti, kde je terén značně členitý a obydlené oblasti jednotlivých obcí a jejich částí jsou od sebe vzdáleny i několik kilometrů a často jsou zastíněny terénními překážkami. To jsou základní atributy, které přímo ovlivňují dostupnost mobilního signálu, neboť základní podmínkou pro dostupnost signálu je pokud možno přímá rádiová viditelnost mezi terminálem a základnovou stanicí mobilního operátora,“ objasnila Meravá.
Stavba nových stanic může trvat i roky
ČTÚ o problému jednal i se zástupci dotčených obcí, Libereckého kraje i mobilními operátory. Výsledkem je, že se některé obce dočkají nových základnových stanic a další telekomunikační infrastruktury. Aby se jejich výstavba urychlila, ideálně by se připojila plánovaným stavebním projektům obcí, například opravám chodníků, osvětlení či inženýrských sítí.
„Řešila se i možná spoluúčast na financovaní výstavby základnových stanic ze strany obcí a kraje, případně možné využití dotačních titulů. ČTÚ některé z uvedených lokalit nakonec zařadil mezi „bílá místa“. To jsou základní sídelní jednotky, u kterých jsme operátorům uložili povinnosti postupného dokrytí,“ dodala Meravá.
Operátoři musí pokrýt bílá místa signálem, nařídil ČTÚ
Na seznamu bílých míst je zařazena například Dolní Oldříš, která je částí Bulovky, v Černousích, část Ves a Boleslav, nebo ve Višňové, část Saň. Například operátor O2 má v plánu posílit signál i na dalších místech, avšak s ohledem na vlastnictví pozemků, různá povolení ke stavbě i financování vysílačů, kdy jeden přijde na 5–7 milionů korun, se posílení signálu mohu lidé dočkat až za několik let.
„Realizace vždy závisí na ochotě vlastníků pozemků a nemovitostí takovou stavbu umožnit, a to včetně souhlasu majitelů i okolních pozemků, přes které je potřeba dobudovat přípojky a nutnou infrastrukturu. Potřebná je i součinnost samotných obcí, které mají často ve svých územních plánech omezení pro výškové budovy. Tato omezení pak brání výstavbě základnových stanic,“ uvedla mluvčí O2 Veronika Zachariášová.
Fungovat už by mělo i volání na tísňovou linku 112. ČTÚ zprostředkoval jednání s polskými mobilními operátory k prověření možné vzájemné spolupráce při dokrývání příhraničních lokalit a výsledkem je, že nejen polští dispečeři linky 112, ale i jejich němečtí kolegové přislíbili, že budou tísňová volání přijímat i vyřizovat.