Článek
Podle obžaloby měl Půta přijmout úplatek v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Připraveno pro něj bylo podle spisu 830 tisíc korun, podle obžaloby měl vyinkasovat 530 tisíc.
Půta od počátku svou vinu popírá a podle svého pondělního prohlášení očekává osvobozující verdikt. „Je mi líto, že náhradní státní zástupce, který tady byl poprvé, vůbec nereflektoval to, co bylo v průběhu soudního řízení prokázáno, ani to, že pro obžalobu nejsou ve spisu žádné důkazy. A já jenom podtrhnu to, že jsem nic nelegálního nespáchal. Očekávám zproštění,“ okomentoval pondělní jednání hejtman Půta.
Z úst žalobce zazněly rovněž návrhy trestů pro dalších osm lidí a pět firem, mezi nimiž je i stavební společnost Metrostav. Jí navrhl peněžitý trest ve výši 55,4 milionu korun a zákaz účastnit se veřejných zakázek či podílet se na nich po dobu tří let.
Půta pokračuje jako hejtman Libereckého kraje. Zvolili ho už počtvrté
Deset let trvající soudní proces se týká korupční kauzy kolem projektů geotermální energie za 100 milionů korun z let 2012–2014. Šlo o dva projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), kdy evropské peníze nakonec vyplaceny nebyly a ani jeden z projektů se nerealizoval. Podle obžaloby však mělo dojít k podplácení, snaze zakázky zmanipulovat a nečistou cestou na ně získat evropské dotace.
Dohodu o vině a trestu soud zamítl
V pondělí začaly před libereckým krajským soudem závěrečné řeči státního zástupce i obhájců. Před zdejší senát se kauza vrátila k novému projednání poté, co již jednou obžalované zprostil viny. Ovšem vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání. Toho se ujal nový soudce a rovněž došlo k výměně na pozici státního zástupce.
Ještě před začátkem čtení závěrečných řečí navrhl soudu státní zástupce dohodu o vině a trestu se společnostmi Metrostav a Metrostav Infrastructure, kterou však soud zamítl.
„Nejsou podmínky pro schválení dohody o vině a trestu z několika důvodů,“ uvedl předseda senátu Pavel Pachner. Mimo jiné poukázal na skutečnost, že osoba, kterou dohoda uvádí jako člověka, který měl uplácet, s tímto obviněním nesouhlasí, a tudíž je bezpředmětná pro rozpor v prohlášení. Zároveň soudce uvedl, že dohoda má význam proto, aby se upustilo od rozsáhlého dokazování, a protože byla předložena až po ukončení veškerého dokazování, zcela pozbývá významu.
„V takovém případě je nesmyslné, aby se taková dohoda uzavírala a schvalovala. Dohoda nepřináší nic soudu ani procesním stranám,“ vysvětlil Pachner.
Soud neschválil Metrostavu dohodu o vině a trestu v kauze, kde je obžalován i liberecký hejtman Půta
Nejvyšší navržený trest je 7 a půl roku vězení
Následně tedy státní zástupce navrhl tresty pro devět osob, mezi nimiž jsou žadatelé o dotaci, zaměstnanci stavebních firem a bývalí zaměstnanci liberecké pobočky ROP Severovýchod. Pro dva obžalované žádá podmínku, nejvyšší trest se vyhoupl na 7 a půl roku ve věznici s ostrahou. Ten státní zástupce navrhl Petrovi Jirků, někdejšímu předsedovi správní rady firmy GEPO a administrátorovi zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény. Vězení 5 a půl roku navrhuje pro Bořka Machatého, který byl v uvedené době ředitelem ROP Severovýchod, a pro Jana Petráně, bývalého zaměstnance Metrostavu. Všichni svou vinu odmítají.
Právnickým osobám navrhl státní zástupce převážně peněžité tresty, kdy nejvyšší se týká již zmíněného Metrostavu. Dále žádá, aby se nesměly účastnit veřejných soutěží o zakázky a v případě dvou společností je navrženým trestem jejich zrušení. Jde o tresty souhrnné. Obhájce Metrostavu v souvislosti s tím žádá o upuštění od souhrnného trestu a jeho dosavadní výši považuje za dostatečnou.
„Máme za to, že jsou dříve uložené tresty již dostatečné. Za činnost svých bývalých zaměstnanců před deseti lety již byla (firma) potrestána dostatečně,“ uvedl v pondělí u soudu obhájce Metrostavu.
Policie se korupční kauzou v Liberci začala zabývat již v roce 2014, kdy byly policií zahájeny první procesní úkony. Liberecký soud poprvé vynesl verdikt v roce 2020, kdy všechny obviněné osvobodil. K novém projednání však případ vrátil Vrchní soud. Na závěrečné řeči si nyní vyčlenil senát osm dní. Rozsudek by mohl padnout v únoru.