Článek
Nejpočetnější skupinu zachráněných živočichů tvořili jako každý rok netopýři hvízdaví. Zejména během letních invazí je ochránci odchytávali v různých lidských obydlích v širokém regionu.
„Zasahovali jsme v jedenácti různých objektech v Liberci a Jablonci a ošetřili celkem 1647 jedinců. Nejvíce netopýrů jsme vyprošťovali ze zasedací místnosti v budově policie, kam jich během jednoho dne nalétlo více než tři sta,“ řekla vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.
Kvůli silným dešťům se v září zaplnila Archa ježky. Celkem jich přijali 228, což je téměř dvojnásobný počet proti předchozím rokům.
„Mohutné lijáky vyplavily ježkům úkryty v době, kdy v nich byla ještě malá mláďata. V jednu dobu jsme měli v Arše najednou 70 ježků, včetně samic s mláďaty,“ popsala Hancvenclová.
Z ježčích příběhů byla také ojedinělá záchrana dospělého ježka, který trpěl tzv. balónovým syndromem.
„Následkem zranění mu do podkoží pronikal vzduch a při nálezu byl nafouklý doslova jako balón. Ježka jsme několik dní museli vyfukovat silnou dutou jehlou, dostával antibiotika a léky proti bolesti. Nyní je stále v naší péči, neboť hibernuje, a do přírody ho vrátíme na jaře,“ vysvětlila vedoucí stanice.
Pomoc potřebují dravci i běžné druhy ptáků
Pomoc poskytli ošetřovatelé v záchranné stanici také zhruba dvěma stovkám ptáků, nejčastěji šlo o kosa černého nebo rorýse obecného. Postarali se také o dravce, nejvíc o poštolky, jichž přijali čtyřicet.
„Vzpomínáme například na úspěšnou záchranu malého mláděte, které si při pádu z hnízda zlomilo nohu. Několik dní jsme ho museli držet v malé přepravce a zavěšené v roušce, aby na zafixovanou nohu nedošlapovalo. Po dvou měsících mohlo být uzdravené poštolátko vypuštěno,“ přiblížila Hancvenclová.
Z opeřenců z volné přírody pak ještě lidskou péči potřebovalo sedmnáct labutí. Například z rybníku Písečák v Příšovicích museli odvézt labutí samici s pěti mláďaty. „Přišla o partnera a sama by nebyla schopná takto malá mláďata ochránit. Neúplná rodinka u nás pobyla dva měsíce, než jsme ji mohli vypustit zpět na svobodu,“ popsala Hancvenclová.
Liberecká záchranná stanice se stará i o větší zvířata v nouzi, například o srnce. Přestože v mnoha případech předávají řešení myslivcům, zasahovali pracovníci Archy u padesáti třech srn včetně jednadvaceti srnčat.
„Nejzajímavějším příběhem byl zásah na parkovišti před turnovskou nemocnicí, kde se objevila zcela vyčerpaná rodící srna, které mládě viselo napůl z porodních cest. Pracovnice Archy, jež na zavolání zaměstnankyň nemocnice na místo přijela, zjistila, že srnče je již uhynulé. Přímo na parkovišti s pomocí sestřiček srnu odrodila a převezla ji na veterinární kliniku Růžodol k dalšímu ošetření. Ještě týž den srnu vypustila zpět do přírody,“ doplnila další z příběhů Hancvenclová.
Ze zvířat, která se do Záchranné stanice Archa dostala v loňském roce, čeká na vypuštění ještě šestatřicet jedinců. Jsou mezi nimi například ježci, netopýři, srny, káně a jestřáb.