Článek
„Nový pavilon je existenční záležitost, protože nemocnice, která nebude mít urgentní příjem, vypadne z takzvané sítě a ztratí i nárok na evropské dotace. Pro nás je to limitující, protože v současné době provozujeme urgent v komplikovaných podmínkách a je pro nás nezbytné, aby nemocnice zůstala zachovaná,“ popsal předseda představenstva MMN Jilemnice a Semily Jiří Kalenský.
Kromě toho budou v pavilonu nové jednotky intenzivní péče (JIP) boxového typu s dvanácti lůžky, které poslouží především interním oborům. Část pavilonu bude vyhrazena pro laboratoře, kde připravují plnou automatizaci laboratorních provozů a mají vyšší nároky na prostor. Další podlaží obsadí zmíněná ortopedie s operačními sály a svými jednotkami JIP. Nahoře v podkroví najde zázemí personál.

Vizualizace budoucí podoby pavilonu Y v Jilemnici
Stavba bude probíhat za plného provozu nemocnice, hrubá stavba bude hotová letos a přes zimu se stavebníci přesunou dovnitř.
„Je to pro nás náročná a zajímavá stavba zejména z hlediska technologií. Se stavbami nemocnic máme zkušenost, proto k tomu přistupujeme s respektem a práce koordinujeme s nemocničním vedením. Ale z naší zkušenosti je to pro lidi v nemocnicích spíše zpestření, sledují to se zájmem a je to pro ně rozptýlení života v nemocnici,“ poznamenal Filip Balatka, jednatel stavební společnosti MBQ, která je společně s firmou Syner zhotovitelem stavby.

Vybavení nových prostor v hodnotě asi 60ti milionů korun nemocnice pořídila již předem, má jej v současnosti rozmístěné na pracovištích a už ho využívá. Po dostavbě pavilonu X jej akorát přesune na nová pracoviště.
Nový heliport nemocnice akutně potřebuje
Na střeše pavilonu vyroste přistávací plocha pro vrtulníky, protože v Jilemnici musí vyřešit nynější nevhodné místo pro přistávání záchranářské helikoptéry.

Heliport bude umístěný na střeše pavilonu.
„Se změnou územního plánu ve městě se stávající přistávací plocha před areálem stala jinou plochou a museli jsme to změnit i my. Náhradní plocha byla zastavěna rodinnými domy, proto jsme to museli řešit,“ vysvětlil Kalenský.
Podle něj bude mít heliport na střeše navíc několik výhod, zejména pro pacienty, protože odpadne jejich překládání z vrtulníku do sanity a pak na pracoviště v nemocnici. Z nového heliportu je přesunou rovnou do péče lékařů.
V Semilech vzniká specializované centrum rehabilitace
Nalinkovaný už je také osud objektu v Semilech, kde bude ještě dva roky fungovat zmíněná ortopedie. V Semilech nyní skončila rekonstrukce tzv. bílého pavilonu nemocnice, který bude k 1. červenci k dispozici pro pacienty. Zdejší zařízení se zaměří na rehabilitační péči pro pacienty především s neurologickým postižením, proto zde postupně vzniká nový odborný léčebný ústav. Zaměří se na péči o pacienty po mozkových příhodách, po operacích mozku či úrazech páteře a podobně.
V Semilech je v plánu následně vybudovat i akutní rehabilitaci. Lékaři z Jilemnice a Semil rovněž spolupracují s kolegy z izraelské Loewenstein Rehabilitation Hospital a připravují projekt zaměřený na multismyslovou stimulaci, který pomáhá výrazně zlepšit stav neurologicky postižených pacientů, a to i těch, kteří mají snížené vědomí.

Jilemnická nemocnice prochází modernizací od roku 1995.
Nemocnici v Jilemnici začali postupně dostavovat v roce 1993 a v roce 2005 skončily všechny stavební práce, jejichž výsledkem je sedm stávajících budov. Bezprostředně po dostavbě pavilonu Y s heliportem by pak mělo dojít k postavení poslední budovy, a to pavilonu Y, čímž by měl být areál kompletně zmodernizován.