Článek
Z přepočítání vyšlo najevo, že ve třech okrscích při sčítání hlasů komise chybovaly. Ovšem ne v tom, že by nepřičetly preferenční hlasy kandidátce Stačilo!, což byl jeden z hlavních důvodů pro napadení výsledků voleb.
Reakci koalice Stačilo! zjišťujeme.
Výsledky podzimních voleb v roce 2024 do krajského zastupitelstva se soud v Liberci zabýval opakovaně. Původní rozhodnutí totiž zrušil Ústavní soud a vrátil jej na kraj znovu k projednání. Navíc nařídil přepočítání hlasů, konkrétně 1084 hlasů voličů z pěti okrsků v Liberci, Křižanech a Kacanovech.
Svědomitější práce volebních komisí by eliminovala nutnost podávání obdobných návrhů.
„Ačkoli daná zjištění nevrhají zcela lichotivé světlo na práci okrskových komisí v obci Kacanovy a Křižany, soud neshledal, že by chyby při sčítání hlasů byly zjevně úmyslného či systémového rázu. Soud neměl žádný důvod domnívat se, že pochybení okrskových komisí při sčítání hlasů bylo způsobeno něčím jiným než prostou nepozorností a nedůsledností. Zjištěné odchylky proto považuje za důsledek lidského selhání, nikoliv za systémový problém,“ odůvodnila v rozhodnutí soudu předsedkyně senátu Karolína Tylová.
Koalice Stačilo! uspěla u Ústavního soudu, budou se znovu řešit volby v Libereckém kraji
Soud také zmínil, že objevil i další nedostatky v předložené dokumentaci, zejména při nakládání s neplatnými hlasy, které se v jednotlivých okrscích lišilo. Nepotvrdilo se však tvrzení kandidátky Stačilo!, že jí nebyly přičteny preferenční hlasy, což dokladovala čestnými prohlášeními několika osob.
Ovšem ve volební okrsku Křižany 2 nebyl žádný preferenční hlas pro kandidáta Stačilo! nalezen. Ani ve volebním okrsku Křižany 1 nebyl preferenční hlas, o jehož existenci bylo hnutí Stačilo! přesvědčeno, nalezen, zjistilo se ale, že hnutí dostalo 10 hlasů, nikoliv 9. V okrsku byl ale problém s dokumentací neplatných hlasů. Osm jich nebylo vůbec nalezeno. I kdyby soud dle svého vyjádření čistě teoreticky připustil, že v tomto volebním okrsku měla navrhovatelka obdržet navíc dva hlasy, nemělo by to vliv na složení krajského zastupitelského sboru, protože se třemi hlasy, které měla navrhovatelka obdržet v obci Kacanovy, by zjištěný rozdíl činil 5, nikoliv 9 hlasů.
„Na tomto místě je však třeba zdůraznit, že v dalších zkoumaných volebních okrscích se žádné tvrzení o nesprávném započítání preferenčního hlasu odpovídající čestným prohlášením předloženým navrhovatelkou nepotvrdilo. Soud neměl žádný důvod se domnívat, že by shora zmíněné nedostatky v předložené volební dokumentaci byly způsobeny jakýmkoliv záměrným jednáním, či dokonce snahou o manipulaci s výsledky voleb,“ uvádí se v odůvodnění.
Legitimně podaný návrh
Závěrem soud konstatuje, že ačkoliv návrh nebyl shledán důvodným, lze jej ve světle pochybení okrskových volebních komisí v obci Kacanovy a Křižany považovat za legitimně podaný.
„Svědomitější práce volebních komisí by eliminovala nutnost podávání obdobných návrhů či jejich podrobnějšího přezkoumávání,“ dodala ve výroku soudkyně.
Proti rozhodnutí soudu již není možné odvolání. V případě napadnutí výsledku voleb už jen zbývá pouze kasační stížnost, s níž by se Stačilo! muselo obrátit na Nejvyšší správní soud.
Koalice Stačilo!, kterou tvoří komunisté a Česká strana národně sociální, získala v Libereckém kraji 4,99 procenta hlasů. Pokud by se zjistilo, že byly hlasy skutečně špatně sečteny, přišlo by vítězné hnutí Starostové pro Liberecký kraj o jeden mandát a koalice Spolu také o jeden mandát. Současná vládnoucí koalice by tak přišla o dvě křesla ve prospěch Stačilo! a zůstala by jí v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější možná většina 23 hlasů. Nyní má vládnoucí koalice 45 mandátů.