Článek
Téměř dva tisíce lidí ze Cvikova a jeho okolí se vloni v lednu ocitlo bez svého praktického lékaře. Ten dosavadní za sebe nesehnal náhradu, uzavřel ordinaci a odešel do jiného města.
Češi chodí více na preventivní prohlídky, statisíce z nich ale nemají kam
Když si na místní radnici začali lidé stěžovat, že není, kdo by jim odebral krev nebo předepsal léky, vedení města došlo, že stojí na začátku situace, v níž musí převzít iniciativu. Začalo hledání nového lékaře. „Poznali jsme, jak je to složité v dnešní době, kdy se města o doktory perou a snaží se je přeplácet,“ říká Petr Vrabec, starosta Cvikova (nez., zvolený na kandidátce Sdružení pro budoucnost Cvikovska).
Po obrovském množství telefonátů se zdravotními pojišťovnami a s lékaři se ve Cvikově dostali k informaci, že v Praze je lékařka, která uvažuje o stěhování. „Vůbec jsme nechtěli nic odkládat a obratem jsme si s ní domluvili schůzku. Jednání bylo korektní, ale lékařka zvažovala ještě jinou variantu, takže následovaly další dva měsíce přesvědčování,“ líčí starosta.
Lékařka: Počítala jsem čas strávený v kolonách
Lékařkou, o níž mluví, je šestatřicetiletá Marie Bryxi, praktická lékařka a internistka. Nejhorší měsíce covidové pandemie prožila na urgentním příjmu v Ústřední vojenské nemocnici, takže doslova v první linii. I to podle ní sehrálo roli v tom, že čím dál víc uvažovala o odchodu z Prahy. Nejvíc ji ale trápilo složité cestování po hlavním městě.
„Když jsem si počítala čas strávený v kolonách, tak jsem se dostávala ke dvěma až třem hodinám denně a věděla jsem, že ten čas mohu strávit jinak. Tím to celé vzniklo,“ vysvětluje lékařka. „Troufnu si říct, že jako lékař dostanu práci kdekoliv. Takže pak už jsme s manželem jen vybírali z míst, kde by se nám líbilo. A sehrálo roli to, že jsme původem z Libereckého kraje,“ dodává.
Sehnat lékaře = vydat miliony korun
Přilákání lékařky mělo své nároky i na cvikovskou městskou pokladnu. Vydat musela dohromady přes čtyři miliony korun. „Původní prostory městského archivu jsme zrekonstruovali a proměnili na ordinaci. Stavební úpravy přišly na 2,8 milionu korun, přístrojové vybavení na milion,“ popisuje místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla (ODS).
Cvikov také lékařce poskytl jednorázový příspěvek ve výši půl milionu korun a město pro ni navíc nechalo zrekonstruovat nejhezčí obecní byt. Doktorka se zavázala ve Cvikově působit minimálně deset let.
S městem se domluvila, že nabere 1500 pacientů. Ještě před otevřením ordinace se během tří týdnů přihlásilo 1300 lidí, pak ordinace vyhlásila stop stav. „Jsme noví, potřebujeme u každého udělat vstupní prohlídku a do toho jsou akutní případy, takže v současné době nepřijímáme a postupem času budeme přibírat do patnácti set,“ vysvětlila lékařka.