Hlavní obsah

Liberec by chtěl na Lužické Nise rekreační vodní nádrž, kraj raději suchý poldr

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Novou vodní rekreační nádrž by si představoval Liberec v Machníně na Lužické Nise. Vznikla by u Andělské Hory v rámci připravovaných protipovodňových opatření. Nápadu ale není nakloněn Liberecký kraj, který upřednostňuje suchý poldr kvůli jeho šetrnosti vůči krajině i rychlejší výstavbě.

Foto: Petr Horník, Novinky

Liberec by si přál v Machníně podobnou rekreační vodní plochu, jako je přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou.

Článek

Na přípravě protipovodňových opatření pracují vodohospodáři Povodí Labe, společně s Libereckým krajem, městem Liberec a dalšími obcemi ležícími na toku Lužické Nisy.

Jedním z opatření je stavba suché vodní nádrže v liberecké části Machnín. V rámci přípravných prací je navržen poldr o velikosti 67 hektarů.

„Námi preferovaná je varianta suché nádrže, která je daleko lepší, protože komplikací, které by bránily výstavbě, je daleko méně. Primárně nám jde o ochranu obcí Chrastava, Hrádek nad Nisou či Chotyně před povodněmi,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště (Spolu).

Podle něj se v případě, kdy by se navržený poldr v Machníně měl stát trvale napuštěným vodním dílem, velmi prodlouží výstavba, a to až o 20 let.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Nádrž by měla být nedaleko železničního viaduktu, kde protéká Lužická Nisa.

„Dohodli jsme se s městem Liberec, že se pokusíme nalézt další možnosti, kde zadržovat vodu výše proti toku Lužické Nisy, aby se případně mohl poldr v Machníně redukovat, anebo umožnit i částečné zadržení vody. K tomu slouží zadaná studie,“ vysvětlil Klápště. Na té nyní odborníci pracují a hotová by měla být zhruba v polovině roku.

Myšlenku o možné budoucí vodní nádrži vyslovil v rámci příprav opatření na Nise primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj), když zmiňoval, že jen na území města se opatření dotknou zhruba dvaceti míst, včetně Machnína.

„Já se spíš stavím k idealistické představě, že by tam mohla vzniknout vodní nádrž, což by si město Liberec a jeho občané zasloužili. Měli by novou rekreační vodní plochu, která by měla zároveň protipovodňový účel,“ uvedl před časem primátor s tím, že si možnost nechají ověřit.

Přípravy a projekt na protipovodňová opatření nyní koordinuje Liberecký kraj za finančního přispění dotčených měst a obcí. Výsledkem bude mimo jiné studie proveditelnosti, dokumentace k povolení záměru i posouzení vlivů na životní prostředí. Na základě toho by se mělo rozhodnout, v jakém rozsahu bude potřeba vybudovat vodní dílo Andělská Hora v Machníně. Statutární město Liberec nyní prosazuje myšlenku vybudování stálé vodní nádrže, která by měla být větší než Kristýna, nebo dokonce než jablonecká přehrada Mšeno.

Výběr článků

Načítám