Hlavní obsah

Kvůli legionelle na libereckých kolejích se studenti obrátili na ombudsmana. Ten zkritizoval postup hygieny

4:33
4:33

Poslechněte si tento článek

Studenti Technické univerzity v Liberci se kvůli výskytu legionelly na kolejích obrátili na ombudsmana. Měli obavy o své zdraví, protože bakterie se podle nich ve vodovodním řadu kolejí vyskytovaly příliš dlouho. Podle závěrů ombudsmana se Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) řešení problému nevěnovala dostatečně.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Univerzitní koleje v Liberci

Článek

Studenti měli kvůli výskytu legionelly od konce loňského listopadu až do 6. ledna omezený přístup ke sprchám. Správce kolejí se opakovaně obracel na Krajskou hygienickou stanici v Liberci, přesto se problém nedařilo dořešit.

„Domnívám se, že krajská hygienická stanice nepostupovala efektivně a důsledně. Její činnost by měla směřovat ke skutečnému vyřešení problému. Vydaný zákaz sprchování je jistě namístě, neřeší však vlastní výskyt bakterie legionella,“ uvedl v závěrečné zprávě ombudsman Stanislav Křeček.

„Rozumím tomu, že hygienická stanice má možnosti omezené zákonem o ochraně veřejného zdraví, její přístup však přesto vnímám jako nedostatečný. Uvítal bych například, kdyby v rámci své kontrolní činnosti stanovila provozovateli konkrétní nápravná opatření a lhůty pro jejich splnění,“ dodal veřejný ochránce práv.

Studentské koleje v Liberci zamořila legionella. Univerzitě se nedaří bakterie zbavit

Domácí

Křeček zároveň hygieniky vyzval k předložení kroků, které letos podniknou k tomu, aby se již situace neopakovala. Ombudsman rovněž informoval ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a upozornil jej, že situace vzniklá na kolejích Harcov může naznačovat, že by mělo dojít ke změně právní úpravy, která by podpořila efektivnost postupu krajské hygienické stanice.

Krajští hygienici iniciativu ombudsmana pro změnu legislativy vítají, avšak jeho kritiku související se situací na kolejích v libereckém Harcově odmítají.

„Informace podané veřejným ochráncem práv byly vztaženy k počátku kauzy a pouze ke komunikaci se studenty. Všechny závěry, které ombudsman shrnul ve svém přípise, máme trvale zahrnuty do standardních postupů Krajské hygienické stanice Libereckého kraje,“ uvedla mluvčí KHSLK Zuzana Balašová.

Univerzita podniká i vlastní opatření

Ombudsman kontaktoval i rektora liberecké univerzity Miroslava Brzezinu, který hledá i vlastní řešení situace. Univerzita se především snaží sehnat firmu, jež zreviduje celý systém rozvodů teplé užitkové vody a najde ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit. Následně budou ramena odpojena a na odpojená místa budou nainstalovány průtokové ohřívače vody a bojlery, které centrální systém rozvodu teplé vody nahradí.

„Zároveň pro případ, že by v budoucnu došlo k jakékoliv mimořádné události omezující používání teplé vody na pokojích, vytipujeme na každém kolejním bloku úsek, který také odpojíme od centrálního rozvodu teplé vody, a pro ohřev zde nainstalujeme bojlery. Sprchy na tomto úseku pak mohou sloužit jako dočasné náhradní místo pro sprchování,“ dodal mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Během výskytu legionelly bylo nejprve omezeno sprchování ve třech blocích ze šesti, následně se podařilo ze dvou bakterii dostat pryč, avšak v posledním se až do ledna držela. V průběhu posledního zásahu došlo ke změně firmy, která dezinfekci potrubí pro univerzitní koleje prováděla, a změnila se i použitá chemie. Nadále se pracuje i na změnách v systému dávkování chemie tak, aby na kolejích předešli dalším nepříjemnostem s legionellou v potrubí.

Po dobu omezení používání sprch platili studenti na zasažených blocích snížené kolejné a ke sprchování využívali koupelny v blocích, které nebyly zamořené. Omezení se dotklo zhruba dvanácti stovek studentů.

Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí, například pontiackou horečku či legionelózu, která je těžší formou zápalu plic.

Lidé šetří a málo ohřívají vodu, počty nakažených legionellou jsou rekordní

Domácí

Výběr článků

Načítám