Článek
Současných 24 automatů nahradí deset nových a zbytek tzv. parkovací totemy. Platit bude možné penězi, platební kartou i online, což dosud nešlo, a už nebude potřeba nechávat za okénkem papírové potvrzení. Upravený bude také ceník, který se neměnil od roku 2017. Každá započatá půlhodina vyjde na 20 korun, za celodenní stání lidé zaplatí 280 korun.
„K žádnému výraznému nárůstu ceny ale nedojde, jen je zohledněna inflace,“ uvedl primátor města Miloš Vele (ODS) s tím, že první půlhodina stání bude zdarma, což je o patnáct minut déle, než bylo dosud.

Ve městě postupně vyměňují zastaralé parkovací automaty.
Nový parkovací systém se dotkne jen stávajících parkovacích míst, což je zhruba 740 míst. Nedochází k žádnému rozšíření zpoplatněných parkovacích zón. Parkování bude možné od pondělí do soboty od 8 do 19 hodin, v neděli a ve svátky zůstane parkování bez poplatku, kromě ulice Za Hrází u jablonecké přehrady, která bude zpoplatněna i v neděli.
„Já si od toho slibuji, že bude v parkování konečně pořádek, protože staré automaty často nefungovaly. Anebo když fungovaly, tak to občané zneužívali. Dnes bude systém placení na SPZ, tak jako v jiných městech,“ popsal primátor.
Kontroly placení budou efektivnější
Každý, kdo bude chtít parkovat, bude muset zadat registrační značku vozidla do systému, což platí i pro půlhodinové stání zdarma a bude tak možná okamžitá kontrola. Dosud parkování v Jablonci nad Nisou bylo pod správou technických služeb, nyní nově přechází pod městskou policii.
„Slibujeme si od toho zefektivnění kontrol. Po mnoha letech dojde k nápravě a městská policie díky zavedení nového softwaru a nových parkovacích automatů získá nástroj, který dovede nejenom velice účinně dohlížet, ale i vymáhat, aby bylo nařízení týkající se parkování dodržováno,“ uvedl ředitel Městské policie v Jablonci Michal Švarc.
Strážníkům pak bude stačit načíst SPZ zaparkovaného auta a okamžitě zjistí, zda má řidič zaplaceno. Pokud mít nebude, informace automaticky poputuje správnímu orgánu k řešení přestupku.
Parkování zdarma budou na vyhrazených místech mít nadále osoby zdravotně postižené s platným označením. Pokud budou stát na běžném stání, vztahuje se poplatek i na ně. Parkovací karty, které byly dosud vydané, zůstanou platné do konce roku. Od 1. května budou k dispozici nové karty s platností na měsíc nebo na rok. Za první auto rezident zaplatí 100 korun měsíčně nebo 1000 korun ročně, za druhé a další vozidlo 750 korun měsíčně a 7500 korun za rok. Stejná cena platí i pro zájemce, kteří nejsou rezidenty.