Článek
Za dům se 43 byty různých velikostí, bývalou restaurací a pěti garážemi by město zaplatilo podle předloženého návrhu zmíněných 56,5 milionu korun. Ovšem znalecký posudek určil hodnotu nemovitosti na částku 42,7 milionu korun. Vlastník nabízel dům na realitním trhu za 68 milionů, a tak vyjednaná cena byla kompromisem. I ten se však zdál řadě zastupitelů nepřijatelný. Zastupitelstvo ve čtvrtek pouze podpořilo záměr dům koupit.
„Důvodem ke koupi za cenu vyšší, než je cena obvyklá, je skutečnost, že nemovitosti se nacházejí v lokalitě s nežádoucími společenskými jevy, kdy město chce mít možnost jako vlastník nemovitostí zásadně ovlivňovat dění v této lokalitě,“ uvedl primátor Jablonce Miloš Vele (ODS), který návrh na koupi objektu předložil.
Proti se postavili zastupitelé napříč stranami. „Já bych určitě kvitovala, kdyby Neptun nebyl tím, co je teď. Nicméně nedávno jsme kupovali Tajvan, byl tam nějaký znalecký posudek, který jsme přestřelili hodně, aby to bylo dobré pro občany Jablonce. Měli bychom se zamyslet nad financemi města,“ uvedla mimo jiné zastupitelka za ANO Jana Pastuchová s tím, že nákup nezpochybňuje, ale s cenou nesouhlasí.
Obdobně se k financování vyjádřil i její kolega z hnutí Milan Kouřil: „Pokud bychom financovali čerpáním investičního úvěru, neměli bychom akceptovat cenu vyšší, než je znalecký posudek.“
Výši ceny kritizoval i radní Petr Klápště (Společně pro Jablonec): „Cena je dost vysoká a určitě by stálo za to pokusit se dostat ji níž. Je to hodně přes znalecký posudek a není úplně šikovné vyslat takový signál, že ceny, které si vlastník nasadí, jsou úplně v pohodě.“
Policisté zasahují každý den
Nechvalně známou ubytovnu, která je postrachem celé lokality centra, chce město přeměnit v dům s městskými byty a současné obyvatele vystěhovat. V lokalitě i ubytovně samotné řeší strážníci i policisté konflikty denně.

Ubytovna v bývalém hotelu je v katastrofálním stavu.
„Vyjíždíme sem k různým událostem, ať jde o rušení veřejného pořádku, potyčky mezi obyvateli, podezření na domácí násilí, výtržnosti, nebo zanedbávání péče o děti. Vloni se zde stala i vražda,“ popsal již dříve ředitel Městské policie v Jablonci Michal Švarc.
Kromě strážníků tam často zasahuje policie nebo zajíždí zdravotníci, a to i třikrát za den. Často tam docházejí zástupci sociálně-právní ochrany dětí. V domě aktuálně žije 11 rodin s 30 dětmi různého věku, z nichž některé mají problém s dodržováním školní docházky, jiné zase s návykovými látkami anebo jsou v rodině svědky domácího násilí. I o ně se bude muset město postarat a pro některé zajistit náhradní bydlení, což zastupitele rovněž zajímalo. Obávají se, aby se problém nepřesunul do jiné lokality.
„Osadní výbor se jednoznačně shoduje na tom, že je ubytovna největší problém a nepřidává pocitu bezpečí obyvatel v centru. Chtěli jsme poděkovat magistrátu, že to intenzivně řeší. Víme, že tam probíhají kontroly a problémy se tam dějí denně. Kolem jedenácté večer jsou děti na ulici, pouští si reproduktory a problém je velký. Jsme rádi, že to řešíte. A držíme palce, ať to zvolíte dobře,“ popsal před hlasováním zastupitelům místní občan předseda osadního výboru centrum Petr Mikula.
Kromě jednání o příznivější ceně zastupitelé chtějí, aby se dopředu vyřešilo, kam se lidé z ubytovny přestěhují, jak se bude objekt rekonstruovat a odkud se na to získají peníze.