Hlavní obsah

Parkoviště na Šerlichu praská ve švech, rozšíření zatím stojí kvůli ochraně přírody

3:50
3:50

Poslechněte si tento článek

Deštné v Orlických horách

Tisíce lyžařů o víkendu pravidelně vyrážejí do Orlických hor. Míří zejména do Deštného a na nedaleký Šerlich, který je výchozím bodem pro běžkaře a zároveň rájem sjezdařů a snowboardistů. Zdejší parkovací kapacity ale nestačí, a přítomnost policie je proto nezbytná. Řidiči často parkují na krajích silnice a brání dalším vozům ve vyjetí. Často proto dostanou pokutu.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Ani ve všední dny nezeje parkoviště v sedle Šerlichu prázdnotou.

Článek

Jen minulý víkend přijelo do Deštného, které má pouhých 550 obyvatel, na 5 tisíc návštěvníků. Policisté se proto věnovali situaci přímo v obci.

„Porušováním dopravního značení tu docházelo ke kolizím, především v sobotu. V poledne během pouhé hodiny policisté řešili téměř desítku porušení zákona,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Muzikantová, podle níž už samotná přítomnost policejních hlídek v mnohých případech řidiče od porušování předpisů odradí a komunikace tak zůstávají průjezdné.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Parkoviště u lyžařského areálu v Deštném v Orlických horách

Lyžaři, kteří nezůstanou v obci a chtějí zaparkovat přímo v šerlišském sedle, musí z Deštného ujet ještě pět kilometrů. Navíc vystoupají do výšky zhruba tisíc metrů nad mořem. Kvůli ochraně přírody tu nelze solit, i zkušení řidiči tedy mají s jízdou problémy. Parkoviště je často plné a mnohým řidičům pak zbývá pouze návrat nebo pokračování v jízdě na Orlické Záhoří. Jinam totiž uhnout nelze.

„Přes rok má obec zpracovanou cenovou nabídku osazení parkovacího systému na Šerlichu, což představuje vybudování závor, platební brány a čtyř velkoformátových ledkových tabulí, které by v dostatečném předstihu informovaly, že je parkoviště obsazeno,“ řekla Novinkám starostka Simona Vlková (bezp.). Cena za osazení se ale pohybuje kolem 3,5 milionu. Roční rozpočet obce je přitom 20 milionů.

„Jednáme proto s krajem o spolufinancování,“ dodala starostka.

Žádost o stavební povolení stojí

Obec spolu s krajem financují i posílené autobusové spoje vyvážející na hřeben lyžaře, kteří zaparkují v obci.

„Domnívala jsem se, že o potížích na Šerlichu už snad každý ví. Ale sama jsem o víkendu mluvila s řidičem, který tam snad hodinu popojížděl a hledal místo k zaparkování. Prý o tom nevěděl,“ pokračovala starostka, která samozřejmě ví, že žádné řešení nebude zcela postačující, dokud se nepodaří parkoviště v sedle Šerlichu rozšířit.

„Projektová dokumentace je hotová. V červnu jsme podali žádost o stavební povolení. Bohužel projekt počítá i se sousední plochou soukromého vlastníka a ten od dubna řeší problém s inspekcí životního prostředí. A rozšiřovat parkoviště jen na našem pozemku by v porovnání s náklady efekt nepřineslo,“ dodala starostka.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Hned za Šerlichem leží velký skiareál v polské obci Zielienec. Reklama tam láká už na parkovišti v šerlišském sedle.

Víc parkovišť i v Deštném

Bonusem návštěvy skiareálu v Deštném je parkování zdarma. Ale samozřejmě ani zde nejsou kapacity neomezené.

„Díky umrzlé zemi jsme mohli vymezit prostor louky mezi skiareálem a benzinovou pumpou, kam se vejde třicet až padesát aut. Dalších až sto se vejde na odstavnou plochu u penzionu Kozí chlívek,“ uvedla Simona Vlková. Už nyní se ale zpracovává projektová dokumentace pro vznik oficiálního parkoviště. Na něm ale už bude instalovaný platební systém.

„To samé si necháváme zpracovat pro parkoviště z druhého směru od Dobrušky. Tam se však vejde maximálně 30 aut,“ uzavřela starostka.

Parkoviště u Šerlichu je zase plné. Dopravu řídí policie

Domácí

Výběr článků

Načítám