Článek
„V poslední době jsme v našem sekretariátu přijali několik hovorů, které nás trochu zaskočily. Voláte nám ohledně zraněných či nalezených zvířátek,“ zmínil na Facebooku mluvčí záchranky Petr Janáček.
„Neděje se to denně, ale ani to není výjimečné. Naštěstí volají na sekretariát a neblokují tísňovou linku,“ doplnil pro Novinky.
K poslední události došlo v úterý ráno. „Narazil mi ptáček do okna, leží na parapetu, co mám dělat?“ citoval mluvčí jeden z telefonátů. Případy nejsou ojedinělé, lidé volají o radu či pomoc například kvůli kočkám na stromě.
Jak ale zdravotničtí záchranáři upozorňují, jsou tu pro homo sapiens. „Pokud se jedná o ohrožení zdraví nebo života člověka, volejte 155,“ opakuje mluvčí známé číslo.
„Pokud jde o ježka v nouzi, srnku u silnice nebo zmiňovaného ptáčka – obraťte se na veterináře nebo na záchrannou stanici pro volně žijící živočichy,“ radí Janáček.
Síť záchranných stanic
Na Vysočině funguje záchranná stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou, část Vysočiny (Žďársko) je v působnosti záchranné stanice Pasíčka, sídlící poblíž Boru u Skutče na Chrudimsku. Na Pelhřimovsku zase vypomáhá stanice ze středočeské Vlašimi.
Pracovníci těchto stanic se rozhodně nenudí. Například v Pavlově měli loni rekordní nápor, když pomohli celkem 1 644 zraněným, nemocným nebo hendikepovaným živočichům.
V katastrech měst mohou v některých případech zvířatům pomoci také například strážníci. A nebývají to jen standardní odchyty zaběhnutých psů.
„Opakovaně řešíme v zimě třeba labutě. Lidé třeba volají, že přimrzly na ledě, rovněž jsme je vyháněli ze silnice,“ vybavuje si zástupce vedoucího žďárských strážníků Luboš Skřivánek.
„Také jsme naháněli například koně, kteří utekli někomu z okolí, nebo i krávy, které se zaběhly do lesa,“ doplňuje zážitky za služebnu.