Článek
„Ve spolupráci s Lesy ČR a pobočkou České společnosti ornitologické dochází k mapování konkrétních hnízd, v jejichž okolí je po dohodě s vlastníkem lesa dodržován po dobu hnízdění klidový režim,“ říká krajský radní pro oblast zemědělství a životního prostředí Pavel Řehoř (ANO).
Orel mořský je zákonem chráněný, podle odborníků je citlivý na rušení hlavně v prvních měsících hnízdění.
„A protože se časná doba hnízdění orlů mořských často setkává s dobou realizace těžebních prací, oslovuje krajský úřad vlastníky lesů a odborné lesní hospodáře s výzvou, aby těžbu kůrovcového dříví v širším okolí hnízd realizovali v období od konce června do začátku ledna,“ oznámil kraj.
Pavel Řehoř připomíná, že hlavně těžba dřeva má na úspěšnost hnízdění citlivých druhů velmi negativní vliv. Kraj se snaží chránit nejen hnízdiště orlů, ale také čápů černých a výrů velkých. Seznam vzácných druhů se navíc rozšířil o jestřáby lesní, včelojedy lesní, ostříže lesní, kulíšky nejmenší, sýce rousné, holuby doupňáky a luňáky červené.
Překvapení při kroužkování
Loni na jaře ornitologové na Vysočině opakovaně kontrolovali tradiční hnízdiště a hledali nová. Celkově zmapovali 137 obsazených hnízdišť zvláště chráněných druhů ptáků.
Při květnovém kroužkování se ochranářům podařilo odečíst kroužky na nohách orla hnízdícího v národní přírodní rezervaci Ransko. K překvapení ornitologů se jednalo o ptáka, který byl v lednu 2024 nalezen přiotrávený u Benátek nedaleko Ždírce nad Doubravou, podařilo se jej zachránit a brzy vypustit zpátky do přírody.
Ne všechny případy otrav ale končí šťastně. To je i příklad loňského nálezu orla nedaleko Velké Bíteše, kterého usmrtil zakázaný nervový jed karbofuran.
Vyléčená orlice z Třeboně má ve volné přírodě dvě mláďata
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/kQOIvbF2D1D1cjQULBqQ6pG/8afd/trebon-orlice-mladata.jpeg?fl=cro,0,361,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)