Hlavní obsah

Vřídelní voda v Karlových Varech zdraží

Karlovy Vary

Kubík vřídelní vody, kterou distribuuje město Karlovy Vary potrubím do jednotlivých lázeňských hotelů a sanatorií, má zdražit. Možná až na takřka dvojnásobek, tedy ze současných šedesáti šesti na sto dvacet korun za kubík.

Karlovarské vřídlo

Článek

Důvodem jsou mimo jiné plánované opravy centrálního rozvodu vřídelní vody s předpokládanými náklady kolem tří set milionů korun. Přípojky z tohoto hlavního potrubí mají ještě předtím bezplatně přejít do vlastnictví jednotlivých provozovatelů hotelů, aby se o ně starali z vlastních zdrojů.

Foto: Rudolf Voleman, Novinky

Výtrysk Vřídla v Karlových Varech

„Standardně bylo v Karlových Varech historicky dáno, že páteřní cesta vřídelní vody patřila magistrátu města, přípojky si budovaly hotely samy, nicméně je převedly na město Karlovy Vary,“ připomněla karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO). „My v současné době budeme postupovat tak, že přípojky budeme darovacími smlouvami převádět zpět na ty hotely,“ pokračovala primátorka.

„Jako první dochází k tomu, že převádíme přípojku na hotel Richmond,“ dodala Pfeffer Ferklová s tím, že hotely pak budou mít povinnost se o přípojky starat.

Foto: Rudolf Voleman, Novinky

Obnovení výtrysku Vřídla přilákalo před dvěma roky desítky lidí.

Průzkumné vrty u Vřídla mají pomoci s ochranou vývěru pramenů

Věda a školy

S plány města hoteliéři počítají. „U přípojek jde většinou jen o několik metrů potrubí od hlavního rozvodu, takže to pro nás nebude taková zátěž, a je logické, abychom se o přípojky starali sami,“ konstatoval předseda karlovarské pobočky Asociace hotelů a restaurací a ředitel hotelu Čajkovskij Jan Kronika.

Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád (SPLZAK) v Karlových Varech spravuje 4,3 kilometru potrubí, jímž se do lázeňských provozů rozvádí vřídelní voda z pramenů, kterou SPLZAK prodává. Opravy a výměny potřebuje prakticky vše, kromě kolektoru před hotelem Thermal.

Za loňský rok lázně odebraly asi 82,5 tisíce krychlových metrů termominerální vody, která se používá především k léčebným koupelím. Tam, kde přípojky byly už v nepoužitelném stavu, musely hotely přejít na zásobování cisternami. To je příklad právě hotelu Richmond.

Foto: Rudolf Voleman, Novinky

Zámecké lázně v Karlových Varech

Vodné v Česku příští rok zdraží

Ekonomika

Dalším problémem je cena vřídelní vody. Zatímco ceny pitné vody, tedy v součtu vodné i stočné, během let stouplo v Karlových Varech zhruba na sto korun za krychlový metr, vřídelní voda se prodává za šedesát šest korun. Z využití vřídelní vody přitom lázeňské provozy mají zisk.

Podle Pfeffer Ferklové by tak měla cena vřídelní vody stoupnout na sto až sto dvacet korun. Postěžovala si přitom, že zatímco na rozvody pitné a užitkové vody lze dosáhnout na dotace, na rekonstrukci rozvodů vřídelní vody to možné není. Město tak bude muset zajistit financování zřejmě z vlastních zdrojů.

Foto: Rudolf Voleman, Novinky

Pohled na Vřídelní kolonádu ze Zámeckých lázní. V pozadí chrám sv. Maří Magdalény

I se zdražením vody ale hotely počítají. „Jednali jsme o tom už od pandemie covidu, ale tehdy ještě ke zdražení s ohledem na celkové problémy nedošlo,“ komentoval Kronika.

„Nyní už jsme se s městem dohodli, že ke zdražení vřídelní vody dojde. Ale chceme ještě vyjednat, jestli by nebylo možné zdražení rozprostřít do delšího časového období, třeba dvou let, aby navýšení ceny nebylo tak skokové,“ doplnil. Zatím není vůbec jasné, zda se zdražení vřídelní vody promítne do cen léčebných pobytů.

Do podzemí karlovarského Vřídla

MFF KV

Výběr článků

Načítám