Článek
Součástí převodu z „Ruské pravoslavné církve – podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi“, jež zastupuje ruskou církev v České republice, na „Orosz Ortodox Egyház Magyar Egyházmagyéje“ je nejenom kostel, ale i pozemky kolem něj, sousedící fara a garáž stojící u obytného domu nedaleko od církevní stavby.
Zástupce ani jedné z odnoží se redakci zatím nepodařilo kontaktovat. Sdělovacím prostředkům se ale alespoň ta ruská dlouhodobě vyhýbá.
Informace o chystané změně se objevila v médiích na přelomu roku. Když se Novinky a Právo dotazovaly v závěru předminulého týdne písemně na karlovarském katastrálním úřadu, jak to s převodem pravoslavného kostela je, jasnou odpověď nedostaly.
Ruský pravoslavný duchovní Liščenjuk musí opustit Česko
„Informace, o které nás žádáte, lze zjistit z volně dostupných zdrojů, tedy nahlížením do katastru nemovitostí,“ uvedl v odpovědi ředitel Katastrálního úřadu pro Karlovarský kraj Libor Tomandl. „Nebo lze takové informace poskytnout pouze účastníkům řízení, a to bez ohledu na skutečnost, že se může jednat o citlivou záležitost,“ vysvětloval ředitel, proč nemůže být konkrétnější.
Jako možný důvod převodu majetku z ruské na maďarskou pravoslavnou církev se nabízejí například obavy před zmrazením majetku ruské církve Českou republikou. Ruská pravoslavná církev totiž podporuje ruskou agresivní válku na Ukrajině.
Ani možnou účelovost převodu nechtěl katastrální úřad na dotaz Novinek komentovat. „Poslední dotaz je spekulací. Katastrálnímu úřadu nepřísluší, aby se k tomu jakkoliv vyjadřoval,“ konstatoval Tomandl.
Pravoslavný kněz z Varů přišel o čestné občanství. V kázáních opěvoval ruský útok na Ukrajinu
Minulý týden přišel na jednání karlovarského městského zastupitelstva o čestné občanství města ruský pop Nikolaj Vasiljevič Lishchenyuk, protože i on ve svých kázáních měl ruský vojenský výpad na Ukrajinu chválit a podporovat.
Ostatně již vloni byl vyhoštěn z České republiky kvůli bezpečnostním rizikům, které představoval. Zaznívala podezření, že se na karlovarské faře měly konat koordinační schůzky, kde se řešilo, jak podnítit v evropských státech nedůvěru v Evropskou unii.
Lishchenyuk byl nejvyšší představený Ruské pravoslavné církve pro Českou republiku a Slovensko. Hovořilo se v souvislosti s jeho osobou i o špionáži. Měl blízko k moskevskému patriarchovi Kirillovi, který byl vloni rovněž zařazen na sankční seznamy České republiky.