Článek
„Zastupitelstvo města schválilo smlouvu mezi městem a společností Sedlecký kaolin o kooperaci stavebních prací,“ uvedl náměstek karlovarské primátorky Miroslav Vaněk (KVC). „Oni tam v té lokalitě budou stavět čtyřiadvacet domů a my osmdesát čtyři zahrádek,“ pokračoval náměstek.
„Máme tam společnou přístupovou komunikaci, firma pak na místě vybuduje retenční vodní nádrž,“ dodal Vaněk s tím, že smlouva stanovila přesné podmínky, kdo bude do čeho investovat.
Zahrádky, které mají vznikat v prostoru mezi rybníkem Cihlák a jezdeckým klubem, by měly být k distribuci připravené již v příštím roce. V současné době jsou na pozemku mokřady zarostlé náletovými dřevinami.
„Prvotní náklady jsou zhruba dvanáct milionů korun,“ prozradil Vaněk. Součástí investic jsou podle něj severní a jižní parkoviště, aby měli zahrádkáři kde odstavit auta. „A pak jsou tam hlavní rozvody vody, elektřiny a oplocení celého areálu,“ konstatoval náměstek. „Samotné přípojky vody a elektřiny do jednotlivých zahrádek, stejně jako jejich jednotlivé oplocení, pak budou již na samotných zahrádkářích,“ poznamenal Vaněk.
Vedení města zvažuje dvě možnosti dalšího postupu. Jednou z nich je pronájem celé zahrádkářské kolonie Českému zahrádkářskému svazu, který by si pak sám následně jednotlivé zahrádky rozděloval mezi zájemce. „Mají s tím bohaté zkušenosti,“ uvedl náměstek. „Druhou variantou je, že budeme zahrádky zájemcům rovnou prodávat,“ řekl Vaněk.
Podobně postupovalo nedávno například nedaleké město Chodov na Sokolovsku. Před zahájením dražeb byl zájem o zahrádky opravdu vysoký, ale nakonec je vydražil jediný zájemce. Jedná se o pozemky mezi stávajícími zahrádkami a garážemi v lokalitě pod železničním nádražím a vedle železniční tratě do Nové Role. Vyměřeno tam bylo přes padesát zahrádek.
Do ceny za metr čtvereční ale město započítalo i náklady na své investice, tedy do příjezdové cesty a rozvody elektřiny a vody. Kvůli tomu stál v dražbě jeden metr čtvereční zhruba tisíc korun. Velikost zahrádek se pohybovala od 250 do 350 metrů čtverečních. Jedna zahrádka tak vycházela na čtvrt milionu korun a více. To byla částka, kterou místní za pozemek pravděpodobně dát nechtěli. Nyní vedení města zvažuje další postup.
Karlovy Vary stávajícím nájemcům zahrádky prodávají. Nyní se jedná o odprodeji například ve Staré Roli u areálu firmy Realistic. Proto by se vedení nebránilo, kdyby připravenou kolonii na Zlatém kopečku dále zvelebovali už noví majitelé pozemků. Měla by zde ale platit pravidla, která by zamezila masivnější výstavbě. Lidé si budou moci na pozemcích postavit pouze malé chatky a kůlny. Podle územního plánu je tato část Zlatého kopečku určena jen k rekreaci. Pozemky jsou navíc podmáčené.
V současnosti Karlovy Vary podle mluvčího magistrátu Jana Kopála evidují na území města a jeho částí necelých osm set zahrádek. „Město má smlouvy o pachtu nebo nájmu uzavřeny s dvaceti základními organizacemi Českého zahrádkářského svazu, které sdružují 577 zahrádek, a s dalšími 193 fyzickými osobami,“ upřesnil. V krajském městě, kde žije přibližně padesát tisíc obyvatel, fungují i další zahrádkářské kolonie soukromých vlastníků, které ovšem magistrát neeviduje, nemá tak informace o jejich počtech.