Hlavní obsah

Na západě Čech zaznamenali slabé zemětřesení

Na západě Čech se o víkendu slabě třásla země. Podle seismoložky Jany Doubravové šlo zřejmě o takzvaný zemětřesný roj. Někteří lidé hlásili, že zaznamenali jakési burácení.

Foto: Geofyzikální ústav

Epicentrum nejsilnějšího zemětřesení o magnitudu 2,2 je označeno červenožlutou hvězdičkou. Červené trojúhelníky označují umístění přístrojů seismické sítě.

Článek

„O víkendu jsme zaznamenali severně od Františkových Lázní několik menších zemětřesení, což je ale v této oblasti relativně běžné,“ uvedla pro Novinky.cz a deník Právo seismoložka Geofyzikálního ústavu Akademie věd Jana Doubravová.

„Nejsilnější záchvěv dosáhl 2,2 magnituda,“ pokračovala. „Jedná se o nízké číslo, tedy méně výrazné zemětřesení, i když pár lidí hlásilo, že cítili takového burácení, které bývá při zemětřeseních slyšet,“ dodala Doubravová.

Epicentrum otřesů bylo podle ní v lokalitě mezi Františkovými Lázněmi a Vojtanovem na Chebsku. „Kousíček na sever od Františkových Lázní,“ přiblížila seismoložka. „Hloubka epicentra byla asi jedenáct kilometrů,“ upřesnila Doubravová s tím, že západní Čechy jsou typickým místem zemětřesení v Česku.

Helsinky na Štědrý den zasáhlo nejsilnější zemětřesení v historii: 1,1 stupně Richterovy škály

Evropa

„U Františkových Lázní jsou většinou otřesy izolované, i když tentokrát se jednalo spíše o takový chumel, tedy zemětřesný roj,“ dodala.

Foto: Geofyzikální ústav

Záznam seismografu

Zda budou otřesy pokračovat, nelze předpovědět. „Některé roje trvají pár dní, ale někdy to mohou být i měsíce, kdy se otřesy objevují. Spíš si ale v tomto případě myslíme, že to dlouhé nebude, protože v této lokalitě bývají otřesy slabší a kratší, ale rozhodně bych za to ruku do ohně nedávala,“ konstatovala seismoložka.

Nejsilnější zaznamenané zemětřesení postihlo západ Čech zhruba v polovině osmdesátých let minulého století. „V letech 1985 až 1986 dosáhly otřesy 4,6 magnitudo,“ připomněla Doubravová. „To bylo pocítěno docela široce,“ vzpomínala.

Tehdy například v policích cinkaly sklenice, někde i padaly, a dokonce v některých lokalitách vybíhali lidé z domů, protože se obávali zřícení budov. Vyháněli před dům děti a vynášeli peřiny.

Otřesy nechyběly ani vloni. „V poslední době jsme zaznamenali otřesy u Bublavy na Sokolovsku,“ uvedla seismoložka. Další byly cítit v sousedním Německu, konkrétně v Klingenthalu, který leží hned u hranic v západním Krušnohoří, ale také na Kraslicku. „Tehdy otřesy dosáhly síly 2,6 magnitudo,“ dodala. „Lidé se nemusí obávat,“ ujistila.

„Pocítit to občas lze. Slyšet to občas je, ale škody vznikají jen výjimečně. A když, tak jen velmi drobné,“ uzavřela Doubravová.

V Tibetu po zemětřesení vyprostili z trosek přes 400 lidí, další se pohřešují

Svět

Výběr článků

Načítám