Článek
Opravu zajistila společnost Doosan Škoda Power, která je zároveň i výrobcem turbíny.
„Plánovaná oprava probíhala v šestiměsíční odstávce, kdy bylo potřeba nejprve demontovat všechny díly, které čekala oprava či výměna,“ uvedl předseda představenstva Elektrárny Tisová a člen představenstva společnosti Sokolovská uhelná (SU) Marcel Friml. „Některé díly bylo nutné přepravit do výrobního závodu v Plzni,“ pokračoval předseda představenstva.
„V současné době probíhá doseřizování stroje za provozu a následně proběhne garanční měření turbíny, které nám prokáže, zda zhotovitel provedl opravu v požadované kvalitě a v souladu s programem zabezpečení jakosti,“ dodal Friml s tím, že po předání revizních zpráv a technické dokumentace dojde k samotnému převzetí díla.
Příčinou rozsáhlého požáru pražců u Tisové na Sokolovsku byla závada překladače
Poslední rozšířená generální oprava šedesát let sloužící parní turbíny proběhla již v roce 2011. Práce na nynější opravě začaly v červnu loňského roku. Celková cena opravy turbíny a jejího příslušenství činila 140 milionů korun. „Jejím hlavním cílem byla obnova provozní spolehlivosti pro další předpokládanou desetiletou periodu provozu,“ vysvětlil vedoucí oddělení hlavního výrobního zařízení Elektrárny Tisová Karel Bejr.
„Přestože definice opravy je poměrně jednoduchá, rozhodně nešlo o banální záležitost. Klíčovými činnostmi se nakonec staly opravy vysokotlakých a středotlakých těles, rozváděcích kol a také přelopatkování některých rotorových kol, kde se již začaly objevovat vady signalizující dožití těchto částí turbíny,“ popsal vedoucí elektrárny.
Další podstatnou částí opravy byly zásahy do řídicího systému celého energetického bloku, který se dostal za hranici své životnosti, ale pro další provoz je naprosto zásadní. „Samozřejmě se k tomu přidá spousta dalších činností na potrubí, armaturách a čerpadlech,“ poznamenal Bejr.
O uhlí není zájem, o práci přijdou na Sokolovsku další lidé z těžby
Elektrárna Tisová byla uvedena do provozu v letech 1958 až 1959 v západní části sokolovské hnědouhelné pánve. Turbína TG6 pak zahájila provoz v roce 1962. Kromě výroby elektrické energie produkuje elektrárna i tepelnou energii pro centralizované zásobování Sokolovska teplem.
V režimu kombinované výroby tepla a elektřiny dodává teplo a teplou užitkovou vodu napřímo nebo prostřednictvím lokálních distributorů více než dvanácti tisícům domácností. „Loni vyrobila Elektrárna Tisová 390 tisíc MWh elektrické energie,“ doplnila mluvčí SU Jana Pavlíková. „Dodávka tepla pro systém CZT pak činila 700 tisíc GJ,“ uzavřela.