Hlavní obsah

Za týrání psů by měly padat tresty vězení, říká šéf kynologické unie

3:44
3:44

Poslechněte si tento článek

Brno

Za týrání psů, zvláště v případech, které skončí jejich smrtí, by měly soudy posílat pachatele do vězení. Podmíněné tresty nejsou řešením. Jen přísnější postih odradí nezodpovědné chovatele od špatného zacházení se psy. Novinkám to řekl prezident Českomoravské kynologické unie Lubomír Široký.

Foto: archiv Lubomíra Širokého

Předseda Českomoravské kynologické unie Lubomír Široký

Článek

Drtivá většina chovatelů v Česku se ale podle něj o své psy stará příkladně. V ČR je přes 2,5 milionu psů. Dlouhodobě mezi nimi vedou jezevčíci a němečtí ovčáci. Obliba psů nejen coby zvířecích mazlíčků, ale i parťáků pro život stále vzrůstá. Co do počtu chovaných psů předčí ČR v Evropě jen skandinávské země, kde téměř každá rodina chová jednoho až dva.

„U nás je většina chovatelů slušných a zodpovědných. O své psy se starají velmi dobře. Uvědomují si, že si pořízením psa pořizují i nového člena rodiny, na kterého si především musí udělat čas. O to více mě jako veterináře mrzí všechny případy týrání,“ uvedl Široký.

Foto: Policie ČR

Jeden z případů týrání. Tuto fenku našli lidé v zuboženém stavu v únoru na Vyškovsku. Bylo nutné ji utratit.

Ochrana psů se podle něj v uplynulých letech v ČR zlepšila. Připomněl, že kdysi byli psi považováni z hlediska zákona za pouhé věci. „Psa sice zákon nadále považuje za věc, ale nyní je to již věc zvláštního významu, která je schopna vnímat bolest. Jejich právní ochrana je dostatečná. Za mě schází jen přísnější soudní postih za týrání,“ dodal Široký.

Tvrdě by se podle něj mělo postupovat i v případech tzv. množíren psů, v nichž žijí zvířata často ve špatných podmínkách jen proto, aby jejich chovatel vydělal na obchodování se štěňaty. Chovatelé se shodují na tom, že tyto případy se daří odhalovat stále častěji.

Výběr plemene je opatrnější

Lidé jsou podle něj při výběru plemene při pořizování psa mnohem opatrnější. „Více než dříve si uvědomují, že pokud si pořizují aktivní plemena, musí mít pro ně nejen prostor, ale i jim dát svůj čas. V této věci vidím velké zlepšení,“ řekl Široký.

V minulosti si často lidé pořizovali psa spíše podle vzhledu, aniž by vzali v potaz to, zda mu umí vytvořit dobré životní podmínky. Výsledkem byly případy, kdy se v panelákových bytech chovala i plemena vyžadující prostor a pohyb, například belgický ovčák, chodský pes, australský ovčák, šeltie či border kolie.

Foto: ČMKU

Ilustrační foto

Výběr plemene stále sice stále podléhá módním trendům, ale už ne tak výrazně. Například v minulosti se po uvedení známého filmu 101 dalmatinů zvýšil počet zástupců tohoto plemene v ČR o 500 procent. Nyní jich přibývá mnohem pomaleji, a to o 200 štěňat ročně.

„Co do počtu chovaných psů za Českem zůstávají země, jako je Německo, Itálie nebo Španělsko. Například v ČR zapisujeme ročně do plemenné knihy 40 000 štěňat, přičemž obyvatelstvem pětkrát větší Španělsko jich má jen o trochu více,“ doplnil Široký.

Obyvatelé Česka jsou podle něj tak velkými chovateli psů, protože mají velmi blízko k přírodě. Hlavní pejskařskou událostí roku v ČR se stane o nadcházejícím prodlouženém víkendu Evropská výstava psů na brněnském výstavišti. Celkem na ní bude k vidění 17 000 psů 320 plemen včetně takových rarit, jako je Kintamani Mali Dog původem z Indonésie.

Výběr článků

Načítám