Hlavní obsah

Vědci objevili na Brněnsku zcela nový druh houby, která ničí ořešáky

Brno

Vědci objevili na Brněnsku nový druh houby, který by mohl být pohromou pro ořešáky ve střední Evropě. Houbu pojmenovali ofiostoma ořešáková. Nezvyklým způsobem spolunažívá (termín pro specifické soužití) s kůrovcem ořešákovým, zavlečeným do České republiky před 15 lety z Asie. Dřevině, v níž se houba s pomocí invazivního brouka zabydlí, usychají listy a postupně odumírá dřevo.

Foto: Josef Kašák

Ořešák z Blučiny na Brněnsku. Černé fleky a tečky ve dřevě ukazují místa napadená nově popsanou houbou.

Článek

„Nově objevený druh houby nevytváří okem viditelné plodnice, takže jsou nenápadné. Napadený strom se projevuje prosycháním. Na kmeni, a to v okolí otvorů vytvořených kůrovcem, se vytvářejí vlivem působení houby malé nekrózy,“ řekl Novinkám Michal Tomšovský z brněnské Mendelovy univerzity. S kolegy ofiostomu detailně zkoumal.

Houba jako parťák kůrovce

Poprvé vědci našli kůrovce ořešákového v roce 2009 na stromech u Pavlova na Břeclavsku. Do Evropy byl pravděpodobně zavlečený s nezpracovaným dřevem či štěpkou. Místo jeho původního výskytu je jižní úpatí Himálaje. Na jižní Moravě zatím kůrovec poničil lužní lesy u Lanžhota a Vranovic.

Entomolog Jiří Hulcr: Zásnubní tanec kůrovců je krásný, až z toho mrazí

Knihy

Šíří se ale dále jižní Moravou, zaznamenán byl také u Židlochovic na Brněnsku. Ohrožuje ořešáky královské, z nichž jsou nutričně bohaté a oblíbené vlašské ořechy, ale také ořešáky černé, které jsou ceněné pro své velmi kvalitní a dekorativní dřevo.

Foto: Josef Kašák

Odumírající ořešák z Blučiny na Brněnsku, napadený dřevokaznou houbou

Výskyt kůrovce znamenal pro některé oblasti pohromu. Nyní se zjistilo, že má parťáka, který mu v ničení dřevin pomáhá. Vědci odhalili, že kůrovec přenáší výtrusy houby na svém těle, a to v drobných jamkách nacházejících se na jeho krovkách. Houba se zabydlí tam, kde kůrovec poškodí dřevo.

Způsobí odumírání dřeva, což se na povrchu projevuje jako znečistění v podobě drobných černých teček či flíčků. Strom na takto poškozené kůře roní tmavou tekutinu.

Nový neznámý druh

Výzkumníci si houby všimli na usychajícím ořešáku v Blučině u Brna. Teprve při podrobnějším zkoumání se ukázalo, že ji nelze přiřadit k žádnému dosud známému druhu, a že tedy jde o zatím zcela nepopsaný druh.

Ofiostoma ořešáková se šíří spolu s kůrovcem ořešákovým zatím jen v nížinách.

Vědci odhalili nové druhy vzácných hub

Věda a školy

Obdobně jako ořešáky jsou dřevokaznými houbami rodu Ophiostoma již zhruba sto let v Evropě decimovány porosty jilmů. Otázka je, jak se proti houbám bránit.

Foto: Josef Kašák

Detail kmene stromu; černá místa jsou napadena houbou.

„Vzhledem ke společnému výskytu kůrovce ořešákového i nově popsané houby je obtížné jednoznačně určit, který z obou organismů je bezprostřední příčinou zhoršení zdravotního stavu dřeviny. Pravděpodobně se jedná o jejich souběžné působení,“ zdůraznil Tomšovský.

I to bude předmětem dalšího výzkumu. Testy ale již prokázaly, že houba působí poškození živého kmene stromu i bez přítomnosti kůrovce. Oba druhy ořešáků jsou přitom na ni citlivé.

Foto: Josef Kašák

Detail kmene s černými místy, která jsou napadená houbou.

Podle vědců by pěstitelé měli svým ořešákům věnovat zvýšenou pozornost. Studii, která informuje o nově popsaném druhu dřevokazné houby, uveřejnil mezinárodní vědecký časopis Journal of Plant Pathology. Nové poznatky využijí kromě odborníků i sadaři.

Příroda je zmatená. Na Pálavě kvetou jarní rostliny, které by ještě měly měsíce spát

Jihomoravský kraj

Výběr článků

Načítám