Článek
„Nově objevený druh houby nevytváří okem viditelné plodnice, takže jsou nenápadné. Napadený strom se projevuje prosycháním. Na kmeni, a to v okolí otvorů vytvořených kůrovcem, se vytvářejí vlivem působení houby malé nekrózy,“ řekl Novinkám Michal Tomšovský z brněnské Mendelovy univerzity. S kolegy ofiostomu detailně zkoumal.
Houba jako parťák kůrovce
Poprvé vědci našli kůrovce ořešákového v roce 2009 na stromech u Pavlova na Břeclavsku. Do Evropy byl pravděpodobně zavlečený s nezpracovaným dřevem či štěpkou. Místo jeho původního výskytu je jižní úpatí Himálaje. Na jižní Moravě zatím kůrovec poničil lužní lesy u Lanžhota a Vranovic.
Entomolog Jiří Hulcr: Zásnubní tanec kůrovců je krásný, až z toho mrazí
Šíří se ale dále jižní Moravou, zaznamenán byl také u Židlochovic na Brněnsku. Ohrožuje ořešáky královské, z nichž jsou nutričně bohaté a oblíbené vlašské ořechy, ale také ořešáky černé, které jsou ceněné pro své velmi kvalitní a dekorativní dřevo.
Výskyt kůrovce znamenal pro některé oblasti pohromu. Nyní se zjistilo, že má parťáka, který mu v ničení dřevin pomáhá. Vědci odhalili, že kůrovec přenáší výtrusy houby na svém těle, a to v drobných jamkách nacházejících se na jeho krovkách. Houba se zabydlí tam, kde kůrovec poškodí dřevo.
Způsobí odumírání dřeva, což se na povrchu projevuje jako znečistění v podobě drobných černých teček či flíčků. Strom na takto poškozené kůře roní tmavou tekutinu.
Nový neznámý druh
Výzkumníci si houby všimli na usychajícím ořešáku v Blučině u Brna. Teprve při podrobnějším zkoumání se ukázalo, že ji nelze přiřadit k žádnému dosud známému druhu, a že tedy jde o zatím zcela nepopsaný druh.
Ofiostoma ořešáková se šíří spolu s kůrovcem ořešákovým zatím jen v nížinách.
Vědci odhalili nové druhy vzácných hub
Obdobně jako ořešáky jsou dřevokaznými houbami rodu Ophiostoma již zhruba sto let v Evropě decimovány porosty jilmů. Otázka je, jak se proti houbám bránit.
„Vzhledem ke společnému výskytu kůrovce ořešákového i nově popsané houby je obtížné jednoznačně určit, který z obou organismů je bezprostřední příčinou zhoršení zdravotního stavu dřeviny. Pravděpodobně se jedná o jejich souběžné působení,“ zdůraznil Tomšovský.
I to bude předmětem dalšího výzkumu. Testy ale již prokázaly, že houba působí poškození živého kmene stromu i bez přítomnosti kůrovce. Oba druhy ořešáků jsou přitom na ni citlivé.
Podle vědců by pěstitelé měli svým ořešákům věnovat zvýšenou pozornost. Studii, která informuje o nově popsaném druhu dřevokazné houby, uveřejnil mezinárodní vědecký časopis Journal of Plant Pathology. Nové poznatky využijí kromě odborníků i sadaři.