Článek
Liptáková zažila, co se postů týče, úspěšnou kariéru, protože za lidovce byla několikrát starostkou městské části Maloměřice-Obřany, dále náměstkyní brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) a v minulosti i místopředsedkyní KDU-ČSL. Ze strany ale loni v lednu po více než 20 letech odešla.
„V poslední době se politické postoje obecně začaly dělit podle nových kritérií. Dřív soupeřila pravice s levicí podle rozdílných ekonomických vizí. Nyní je to liberalismus versus konzervatismus. Má to co do činění s Green Dealem, LGBT, migrací, vakcinací a podobně,“ nastínila Liptáková, proč se podle ní objevily v tradičních politických stranách dva tábory lidí s nesourodými názory.

Liptáková změnila stranu loni po více než 20 letech.
„V KDU zvítězil liberální proud, což se jasně projevilo utvořením sněmovní koalice s nejliberálnějšími stranami politického spektra. Můj postoj je konzervativní, a v určitých ohledech se tak dostávám do zcela opačné názorové polohy proti oficiálnímu stanovisku KDU. Za těchto okolností byla nutnost odchodu jen otázkou času,“ řekla Novinkám Liptáková.
Protože odešla z vládní strany do strany, která se teprve etabluje, nikdo jí podle jejích slov nemohl vyčítat prospěchářské převlékání kabátů. „Tomu přičítám i to, že reakcí nebylo až tak mnoho. V KDU se to setkalo s hlubokým mlčením, i když jsem napsala lidem v čele, s nimiž jsem se dřív potkávala, přátelský vysvětlující dopis,“ prozradila Liptáková.
Jaks mohla
Zaznamenala pozitivní reakce a přání úspěchů od lidí na sociálních sítích, ale na druhé straně i negativní komentáře. „Nejčastěji se vozily po osobě našeho předsedy Jindřicha Rajchla ve stylu ‚Jaks mohla?‘,“ uvedla Liptáková.
Podle ní to ale pro lidi, kteří ji lépe znali, nebylo velkým překvapením. „Už před lety mi mladí aktivní lidovci vypisovali ve stylu, jak můžu sdílet, co sdílím, když jsem za KDU. Taky si vzpomínám, že se ke mně v roce 2017 až 2018 donesla šuškanda, jestli prý nebudu v Brně lídr SPD,“ vzpomněla si Liptáková s tím, že s SPD tehdy neměla žádné kontakty.
Chvála nebo kritika pro ni ale nebyly podle jejích slov podstatné. „Krajské volb ukázaly, že můj krok si své příznivce našel,“ připomněla loňský překvapivý skok z desátého místa až mezi 65 členů krajského zastupitelstva. Společná kandidátka SPD, Trikolora, PRO a Svobodní má v zastupitelstvu čtyři zástupce, Liptákovou mezi ně posunuly preferenční hlasy, čímž se stala první zástupkyní PRO v krajském zastupitelstvu.
Ač je na kraji v opozici, s některými kroky koalice v čele s hejtmanem a jejím dřívějším stranickým kolegou Janem Grolichem (KDU-ČSL) souhlasí. „Současné vedení kraje vynakládá značný objem prostředků na opravu silniční sítě, což považuji za skvělé a je to i moje priorita. Když někudy projíždíte, je kvalita silnic první vizitkou. O to víc ji ocení domácí,“ řekla Liptáková.
Kritika větrníků i LGBT
Na druhé straně nesouhlasí s podporou výstavby větrných elektráren na jižní Moravě. „Vrtule nejvíc prosazují země, které je mohou umístit na moře a do neobyvatelných pustin. To ale není situace naší zemičky,“ uvedla Liptáková. Podle ní by kraj neměl pomáhat k výstavbě „obludných 165 metrů vysokých stožárů, ale měl by bránit developerům vydělávat na úkor obyvatelstva“,
U kraje také nesouhlasí s dotováním PRIDE aktivit pro zviditelňování LGBTQ komunity. „Koalice, v níž je KDU a ODS, darovala během posledních tří let prostřednictvím dotací 1,7 milionu na organizování Brno PRIDE. Tento hodnotový posun je hlavní příčinou mého odchodu z KDU,“ dodala Liptáková.
Vylučuje podsouvání nenávisti vůči určitým skupinám. „Nechci nikomu bránit, aby si žil, jak chce. Ale také nechci dotovat z našich daní aktivity, které škodí zdraví dalších generací, a zapříčinit, aby se z odchylky stala společenská norma. Máme dost jiných nutných výdajů, například do zdravotnictví,“ uzavřela Liptáková, která má vystudovanou ekonomii.