Článek
Z půdy, kde pod střechou vysychaly bobule pod přísnou kontrolou už od 16. září, se kbelík po kbelíku spouštějí hroznové trsy do přízemí haly, kde je - opět ručně - sype Adam Marcinčák do lisu.
„Jeho tlak je speciálně naprogramován právě na slámové víno. Dvacet tun hroznů, které jsme dosud na pšeničné slámě na půdě sušili, se vylisuje pravděpodobně ve třech dávkách. Poté mošt půjde do odkalovacích nádrží a následovat bude stáčení do menších nádob. Hotové slámové budou moci konzumenti ochutnat zhruba za dva roky,“ popsal Novinkám technologii jeho bratr Petr.
Oba sourozenci pomalu přebírají žezlo po svém otci, který s výrobou slámového v Novosedlech začal už v roce 1997 a nyní je jedním z největších a také nejoceňovanějších výrobců této sladké speciality na světě, přičemž na víno získal i ochrannou známku Evropské unie.
„Předpokládáme, že letos se bude cukernatost pohybovat mezi čtyřiceti a padesáti stupni, což je čtyřicet až padesát kilo hroznového cukru na sto kilogramů moštu,“ popsal intenzitu sladkosti Petr Marcinčák starší. Jak dodal, z dvaceti tun hroznů bude nakonec zhruba dvacet tisíc litrů nápoje, který se však konzumuje jako delikatesa. I proto je dodáván v balení pouhých 0,375 litru.
Proces výroby slámového vína, při kterém se do nápoje nemůže dostat žádná závadná bobule, je po celou dobu pod kontrolou nejen vinařů, ale i inspektorů České zemědělské a potravinářské inspekce, kteří sledují ukládání hroznů na slámová lože, průběh sušení a také složení a kvalitu moštu.
„Nevymysleli jsme nic nového, sušení hroznů je prastará metoda, která se prováděla mimo jiné i proto, že se z nich získávalo víno s vyšším procentem alkoholu, takže se tak rychle nekazilo. My jsme jen tento princip před léty oživili,“ dodává zakladatel vinařství.