Článek
Armádní veterináři běžně kontrolují dodržování veterinárních zákonů a vyhlášek a pečují o služební zvířata vojenské správy. Nejčastěji o psy. Zvířata, například skot, ale chovají i Vojenské lesy a statky.
S kontrolami kvůli slintavce a kulhavce začali pomáhat armádní veterináři.
Při nynějších kontrolách na hranicích budou armádní veterináři ale jen takzvaně k ruce. Rozhodnutí, jestli může auto s nákladem do republiky, je totiž na státním veterináři. „Armádní veterinář ve spolupráci s úředním veterinárním lékařem provádí kontroly vozidel. Finální rozhodnutí je na úředním veterinárním lékaři, například ohledně odmítnutí přijetí zásilky do republiky,“ popsala ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj Hana Čaloudová.
Armádní veterinářka je k ruce kolegům ze Státní veterinární správy
Kontroly na hraničních přechodech fungují už několik dní v zajetých kolejích. Policisté si vyžádají od řidiče doklady, a pokud není jednoznačné, že auto může bezpečně projet, volají veterináře. Ten rozhodne, jestli auto může jet dál, případně zda je nutná jeho dezinfekce. V ten moment nastupují hasiči.
Hasiči dezinfikují vybraná auta, zejména ta ze Slovenska a Maďarska.
Řidič s malinovými sirupy může jet dál. „Ten jede ze Srbska, my se soustředíme jen na přepravu z Maďarska a Slovenska,“ řekl jeden z policistů. Některé kamiony přejíždějí pouze přes dezinfekční pás, jiné, například řidič, který míří do republiky z maďarského Győru, míří na kompletní oplach kamionu.