Hlavní obsah

Poznal důležitost vojenských zdravotníků ve válce, teď jim chce pomoct

5:19
5:19

Poslechněte si tento článek

Mikulov

Na to, jak důležití jsou vojenští i civilní zdravotníci a záchranáři, se rozhodl upozornit válečný veterán Richard Stacha z Mikulova. Vyučený lesník se shodou všech možných náhod a okolností ocitl po roční základní vojenské službě v armádě. Na několik měsíců byl už jako voják z povolání vyslán na misi SFOR do Bosny. Na to, co tam zažil, nezapomíná.

Foto: Jan Novák

Richard Stacha (uprostřed) drží fotografii, kterou vydražil.

Článek

A proto když v prosinci vydražil v dobročinné aukci sugestivní fotografii vojenského doktora pomáhajícího zraněné dívce, rozhodl se, že ji využije právě k tomu, aby upozornil na důležitou práci zdravotníků. Dechberoucí „obraz“ teď pošle napříč Českou republikou s QR kódem, na který mohou lidé posílat peníze. Vojenský fond solidarity je pak rozdá potřebným.

Foto: Jan Novák

Vojáci s vydraženým snímkem

„Měl jsem štěstí, že mně osobně se v Bosně nic nestalo, i když šílených situací nebylo málo. Takže nebezpečí jsem si dobře vědom. A taky toho, jak důležití jsou zdravotníci, vojenští i ti civilní. Jsou vždy v první linii a často se na ně zapomíná. Je potřebné vzdávat jim hold,“ vysvětluje válečný veterán Stacha, proč se rozhodl pro dobročinnou sbírku.

Na pár měsíců řidičem na misi v Bosně

Sedmačtyřicetiletý veterán vstoupil do armády hned po ukončení základní vojenské služby. Lákalo ho to možná i proto, že se věnoval sebeobraně. Jako voják z povolání začal výcvikem v savojských Alpách ve Francii. „Byl to masakr, ale na fyzickou zátěž jsem byl zvyklý, odjakživa mě bavil sport a hlavně sebeobrana, kterou jsem dokonce i vyučoval.“

Válečný konflikt zažil v roce 1999, kdy strávil sedm měsíců na misi SFOR v Bosně. „Od té doby žiji v tom, že je potřeba pomáhat a je jedno kde, jestli doma nebo v zahraničí,“ říká. V Bosně působil v operační skupině jako osobní řidič velitele. Mohlo by se zdát, že být řidičem není nic nebezpečného.

Foto: Jan Novák

Richard Stacha pomáhá fotografií zdravotníkům.

Dramatických okamžiků ale podle Stacha nebylo rozhodně málo. „Hned ze začátku, po příjezdu do Bosny, začalo bombardování v Kosovu. Bylo to šílené, ten střet s válečnou realitou, byl jsem tam zelenáč a logicky jsme měli já i mí kolegové obavy. Jen blázen by je neměl,“ zdůrazňuje Stacha.

Jeho prvním úkolem tehdy nebylo jen řízení vozidla, ale třeba i hlídání satelitu na srbské základně nebo zajištění bezpečnosti únikových cest při kopání hromadných hrobů. Právě tady při plnění tohoto úkolu zažil Richard Stacha jeden z nejtěžších okamžiků.

Couvání z minového pole s přesností na centimetry

„Několikrát jsme měli na starost jištění únikových cest k masovým hrobům. Často se tady schylovalo ke konfliktům mezi znepřátelenými stranami. A když se něco stalo, museli jsme konflikty řešit a zasáhnout, což nebylo vzhledem k napjaté situaci vůbec jednoduché.“

Tep se mu zastavil, když na jedné ze svých cest jako řidič špatně odbočil a po pár set metrech zjistil, že najel do minového pole. „V ten moment přestal existovat čas. Myslel jsem, že nežiju, že je konec, ale měli jsme štěstí, dostali jsme se z toho. Kolega, který se mnou jel, si lehl do kufru a navigoval mě. Musel jsem couvat stejnou cestou, jakou jsme přijeli, s přesností na centimetry,“ vzpomíná.

Foto: Jan Novák

Zdravotníky podporuje i armáda.

Po návratu z války se u Stacha objevily zdravotní problémy. Ty sice nesouvisely s jeho vojenskou službou, ale častý pobyt v nemocnici ho přivedl na myšlenku pomáhat zdravotníkům. „Je totiž jedno, jestli jde o vojenský nebo civilní sektor, ti lidé, ta profese, si hold zaslouží.“

Drsná fotka s QR kódem pomůže zdravotníkům

I proto teď rozjíždí charitativní dražbu hyperrealistické fotografie Doktora!, jejíž autory jsou fotografové Jan Novák a Sandra Riegerová. Aukci pořádala vloni v prosinci Agentura vojenského zdravotnictví.

„Pomáhám, kde se dá. I proto jsme se s kamarádem osobně zúčastnili aukce DOBROBOT, kterou pořádal Vojenský fond solidarity. Stálo nás to 15 tisíc, ale ta fotografie má mnohem větší cenu, proto bude od nás putovat napříč republikou spolu s QR kódem určeným k přímé podpoře fondu,“ říká válečný veterán Stacha. Účet, na který budou peníze chodit, patří Charitě České republiky.

Fotografie s působivou scénou lékaře ošetřujícího zraněnou dívku bude až do konce února v mikulovském fitcentru, které Stacha provozuje. V březnu si ji veřejnost bude moci prohlédnout ve Střelnici Magnum v brněnských Medlánkách.

„A už se hlásí i další instituce a zařízení, která mají o vystavení fotografie a její podporu zájem,“ dodává Richard Stacha a věří, že se mu díky této celorepublikové akci podaří do konce roku získat 250 000 Kč.

Tříkrálová sbírka vynesla na jihu Moravy 42 milionů

Jihomoravský kraj

Výběr článků

Načítám