Článek
Nemocnice už za předešlých vedení dostala finanční podporu od státu, znovu se ale dostala do skluzu a měla faktury po splatnosti, které se postupně nabalovaly. Zlom nastal v roce 2020 s téměř dvoumiliardovou státní injekcí. Od té doby se nemocnice drží nad vodou, ročně investuje stovky milionů a přijímá nové lékaře.
„Důvodem, proč jsme do toho znovu nespadli, je zvýšení výkonnosti, soutěže a dobrá platební morálka,“ vyjmenoval Novinkám ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák, který přišel do čela zařízení před oddlužením v roce 2019. Pomohl i posun v základních sazbách od pojišťoven, protože v minulosti nemocnice pobírala nižší částky za výkony, které měly jiné nemocnice lépe hrazené.
Díky součtu faktorů je pět let hospodářský výsledek kladný. V roce 2023 činil 95 milionů, loni 59 milionů. „Příčiny meziročního poklesu zisku jsou ty, že v celé nemocnici probíhal projekt EPC, tedy zateplování a energetický management. V důsledku toho byla vybraná oddělení nějakou dobu zavřená, takže byla část produkce nemocnice omezená,“ objasnil Vajdák.
Příchody nových lékařů
Druhým důvodem bylo přijetí 85 nových lékařů během dvou let, což mělo za následek zvýšení personálních nákladů. Lékaři nastoupili podle ředitele průřezově na různá oddělení a především z řad absolventů. Nemocnice má 3500 zaměstnanců, z toho přes 500 je lékařů.
Organizace zřizovaná ministerstvem zdravotnictví investuje ročně stovky milionů a snaží se o úspory na energetickém poli. „Poslední roky máme investice 400 až 500 milionů ročně, ale loni to bylo 1,3 miliardy, přičemž miliardu tvořily projekty EPC,“ uvedl Vajdák.

Nemocnice pod Vajdákovým vedením vzkvétá.
Zateplování a energetický management starých budov, výměna oken, instalace nové vzduchotechnik a podobně se dotkly zhruba dvacítky objektů. Polovinu nákladů pokryla dotace z fondu životního prostředí a půl miliardy nemocnice splácí z realizovaných úspor energie. „Posunem je nejen ekonomická úspora, ale budovy jsou modernější, zvýšil se komfort pro pacienty i pro zaměstnance,“ dodal Vajdák.
Nový urgentní příjem
V letošním roce patří k největším investicím nový urgentní příjem zhruba za 100 milionů a vypracování projektu na nový laboratorní objekt, který by se měl začít stavět příští rok. Budova za 1,8 miliardy bude ze šesti míst koncentrovat do jedné budovy všechny laboratorní obory, a to mikrobiologii, patologii, biochemii, hematologii, imunologii a alergologii.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má roční obrat kolem sedmi miliard korun. Z 85 procent tvoří příjmy zdravotních pojišťoven, zbytek jsou ostatní příjmy, jako například prodej v lékárně nebo příjem z nájmů. Na výdajové straně pak činí největší položku osobní náklady na mzdy.