Hlavní obsah

Plíseň, výkaly, vykopnuté dveře. Část nájemníků v Židenicích vrací radnici byty v žalostném stavu

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Brno

Někdo chodí o víkendu sportovat, někdo na výlety a starosta Brna-Židenic Petr Kunc (Hlas pro Židenice) chodí kontrolovat byty, jež nájemníci odevzdali radnici. Občas se nestačí divit. Některým lidem stačí rok na zdevastování zrekonstruovaného bytu a starosta může jen kroutit hlavou nad zničenými podlahami, poškozenou kuchyní nebo otlučenou omítkou.

Foto: archiv Petr Kunc

Radnice musela řešit i byt po požáru.

Článek

Ačkoliv se radnice snaží byty opravovat, není výjimkou, že se i zrenovované byty vrátí po krátké době v žalostném stavu. „Ročně se nám vrátí asi 40 bytů a každý z nich potřebuje nějakou úpravu. Rekonstrukci potřebuje asi polovina z nich, ať už je to s ohledem na jejich stáří, nebo stav. Pět až deset bytů je ale totálně šílených,“ řekl Novinkám Kunc.

Rozsáhlou plíseň už nepovažuje za nic zvláštního. Výjimkou ale nejsou ani vykopnuté dveře, ukradené baterie a také výkaly. Kromě toho lidé shromažďují věci jako noviny nebo šaty.

Foto: archiv Petr Kunc

Část bytů potřebuje kompletní rekonstrukci.

Na zdevastované byty se ale dívá různě. „Když tam žije starý člověk a je sám, může mít mentální nebo jiný handicap, tak to prostě neovlivníte a byt po třiceti letech vypadá, jak vypadá,“ nastínil starosta.

Rozčiluje ho ale situace, když dá radnice někomu opravený byt a za rok do něj musí dát dalších 100 tisíc, protože je zničený. „Bývají tam poničené podlahy, poškozená kuchyňská linka, otlučené omítky. My potom vymáháme škody, ale není to jednoduché a je to pro nás administrativně náročné. Když někdo dostane obecní byt, měl by si ho vážit,“ sdělil Kunc.

Foto: archiv Petr Kunc

Radnice řeší i špatné omítky.

Přiznal, že kromě starších obyvatel, u kterých vrácení nastává po úmrtí, někdy radnice narazí třeba i na problematické uživatele drog. „Občas máme lidi, kteří nemají sociální návyky. Někdy je to třeba rodina, která funguje normálně, ale k bytu se chová tak, že není její,“ poznamenal starosta s tím, že radnice dostala zpět už i byt po požáru nebo po výbuchu, když někdo vařil drogy.

Do vrácených bytů se chodí dívat zhruba dva roky. „Když máme nějaké odevzdané, tak si je na víkend nechám nachystat a osobně to projdu. Největší lahůdky si pak fotím,“ nastínil Kunc, který se o prohlídky zajímá kvůli tomu, že je povoláním stavař a celý život se rekonstrukcím profesně věnoval.

Foto: archiv Petr Kunc

U vrácených bytů bývají poškozené i podlahy.

Městská část má ve správě přes 2300 bytů. Přes 2000 je obsazených, část je ve vybydlených domech určených ke kompletní rekonstrukci a zbytek radnice opravuje. „Každý rok dáváme na opravy desítky milionů,“ řekl Kunc s tím, že městská část má roční rozpočet kolem 380 milionů korun.

Aktuální výše nájemného činí v Židenicích 179 korun za metr čtvereční, takže za šedesátimetrový byt zájemce měsíčně platí téměř 11 tisíc. Týká se to ale nových nájemníků. Nájemné u starých smluv se pohybuje kolem 60 až 70 korun za metr čtvereční, takže měsíční nájemné činí kolem 4000 korun.

Foto: archiv Petr Kunc

Židenice dávají do oprav bytů ročně desítky milionů.

Brno-Židenice je jedna z 29 městských částí v Brně. Město Brno má bezmála 30 tisíc bytů, což je zhruba 15 procent veškerého bytového fondu ve městě. Zbytek je v soukromém vlastnictví. Většinu bytů vlastněných městem mají ve správě právě městské části.

Související témata:

Výběr článků

Načítám