Článek
„Do ledna 2026 chceme postavit linku a začít na ní vyrábět ze starých plastů a z polstrování z aut desky pro stavebnictví. Nahradí sádrokarton nebo OSB desky,“ řekl Libor Juska z vedení společnosti. Než dokončil větu, tak jej reportér Novinek upozornil na to, že mu venku za okny přichází návštěva. Byla to ministerská kontrola a neskončila pro něj dobře. Při jejím odchodu se Juska se společníkem Janem Hrochem dozvěděli, že mohou čekat vysokou pokutu.

Odpad je v někdejším zemědělském areálu navršen místy do pěti metrů. Jeho vlastníci z něj chtějí vytvářet desky pro stavebnictví.
Co by vám asi řekli v Bavorsku?
Na předem neavizovanou návštěvu dorazil Hladík s pracovníky inspekce životního prostředí, starostkou obce Marií Rozehnalovou (nez.) a poslancem a starostou nedalekých Bučovic, pod které Křižanovice v rámci státní správy spadají, Jiřím Horákem (KDU-ČSL). Zatímco Hladík udržuje rozhovor s Juskou i Hrochem v klidné rovině a žádá jasné informace, Horák záhy vypění.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (vpravo) si prohlíží vzorky desek, které chtějí z odpadu vyrábět Libor Juska (uprostřed) a Jan Hroch (vlevo).
„No to si děláte srandu! Takže vy si sem jen tak z Itálie dovezete odpad, aniž byste k tomu měli jakékoli povolení. Něco takového nepřipadá v úvahu. Co by vám na to asi řekli třeba v Bavorsku?“ nadává poslanec. Odchází o kus dál a nevěřícně kroutí hlavou. O chvíli později, už o trochu klidnější, říká reportérovi Novinek, že bude žádat razantní řešení celé záležitosti.

Celkem by mělo jít o 1300 tun odpadu, který je vidět z polí.
Hladík vyráží na prohlídku areálu v doprovodu investorů, starostky a starosty či inspektorů a starého kozla. Je to nikomu nepatřící zvíře, které tak nějak zůstalo v družstvu, toulá se mezi balíky odpadu a přespává na hromadách slámy, která se před lety používala jako podestýlka. Všude jsou hromady odpadu. Ministr do nich nahlíží a ptá se obou mužů na detaily. O navození stovek kamionů s odpadem z Itálie do Křižanovic jako první informoval Seznam Zprávy.
Odpadem se zabývá policie a inspekce
„Ale toto v žádném případě není odpad z oblasti automotive, to je prostě textil,“ říká Hladík v jedné z hal Juskovi a ukazuje na látky se třpytkami, trčícími z balíků. Juska mlčí. Situaci se snaží zachránit tím, že ukazuje ministrovi vzorky lisovaných desek, které chce vyrábět, a v jedné z hal obří drtičku na odpad. „Na vůbec nic z toho, o čem se bavíme, nemáte povolení. To, že máte k dispozici areál, neznamená, že si v něm můžete dělat, co chcete,“ dodává ministr.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (vpravo) si prohlíží drť, z níž chce Libor Juska (vlevo) na Vyškovsku vyrábět desky pro stavebnictví. Drť je z plastových součástek a polstrování z automobilů a je přivezená z Itálie.
Starostka Rozehnalová se už k věci nechce vyjadřovat. Je na ní vidět znechucení. Počátkem dubna ji čeká projednání projektu s Juskou i Hrochem na zastupitelstvu a pak s veřejností. Horák si sice prohlédl halu, v níž „by měla být umístěna 80 metrů dlouhá linka na přeměnu odpadu na desky“, z návštěvy ale odchází otrávený s tím, že plány pánů „jsou jen řeči“.

Odpadem jsou zaplněny haly a stojí i na volné ploše bývalého zemědělského areálu.
„Křižanovice jsou další z řady problematických lokalit v ČR, kam se nelegálně přivezl odpad ze zahraničí. Nechci, aby se něco takového dělo nejen v ČR, ale i v Evropě. V rámci unie už jednáme o tom, aby k těmto věcem vůbec nedocházelo,“ dodal Hladík.