Článek
České soudy za vraždu v Žabčicích potrestaly dva muže původem z Ruska - Magomeda Moldijeva Israilova a Sajdchusejna Naurbajeva. Oba dostali 17,5 roku vězení, jenže v žaláři sedí jen prvně jmenovaný.
Naurbajevovi se totiž po činu podařilo zmizet. Jeho kumpán Israilov se přitom letos marně snažil svůj trest zvrátit s tvrzením, že on činu vlastně jen šokovaně přihlížel, zatímco Naurbajev vraždil.
Dvojice se v roce 2015 vydala z Vídně do Žabčic. Cizinci zřejmě dostali tip na možnou bohatou oběť v podobě čtyřiasedmdesátiletého muže. Toho přepadli, svázali ho, brutálně zbili a nakonec udusili. Předtím, než z domu zmizeli s přesně nezjištěnými starožitnostmi, ještě dům zapálili a odjeli zpět do Rakouska.
Hází to na komplice
Israilov se letos na začátku roku snažil dosáhnout obnovy procesu. Přiznal, že se na oloupení muže s Naurbajevem domluvil, odmítl ale, že by vraždil.
„Naurbajev všechno věděl. Přelezli jsme plot a ten muž vyšel z domu. Naurbajev ho chytil a odtáhl ho do domu. Pak mu svázal ruce a nohy, já jsem hledal peníze. Pak za tím člověkem stál a udělal takový rychlý pohyb. Ten muž se začal třást, upadl a umřel. Já byl v šoku,“ vykládal před trestním senátem brněnského krajského soudu v čele s Ditou Řepkovou.
Pak naznačil, že vražda prý byla možná domluvená s někým z mužovy rodiny. „Dřív jsem to neřekl, protože jsem byl v šoku. Naurbajev odjel hned druhý den přes Polsko do Ruska,“ dodal.
Soud ale obnovu procesu odmítl. „Pan odsouzený podal další svoji verzi průběhu děje. Soudy všech stupňů už se ale jeho námitkami v rámci tvrzení o nevině zabývaly. A že se Nurbajev údajně přiznal, s tím už také soudy pracovaly, ostatně byl za tento čin také odsouzen,“ vysvětlila v únoru soudkyně Řepková.
Tuny drog za miliardy. Kurýr a logistik z Liberce dostali nižší tresty za pomoc k odhalení superkartelu
Na aktualizovaném seznamu Europolu je ještě jedno jméno, u kterého je jako poznávací symbol česká vlajka. Kvůli podezření z rozsáhlého byznysu s drogami se pátrá po 50letém Vilému Kováčovi z Jablonce nad Nisou. Ten je rovněž jediným Čechem na seznamu (již zmíněný Naurbajev je původem Rus a s ČR ho spojuje místo činu).
„Jako šéf skupiny organizovaného zločinu organizoval rozsáhlý obchod s drogami zejména v České republice, ale také v Libanonu, Řecku, Slovinsku, Polsku, Německu, Španělsku, Francii, Nizozemsku, Lotyšsku, Litvě a Rusku,“ uvedl Europol s tím, že se podle vyšetřovatelů jednalo o skladování drog, jejich distribuci i samotný prodej.
Kováčův případ v současnosti řeší soud v Liberci, obžaloba hovoří o tunách kokainu a hašiše, které nejméně čtyři roky putovaly přes Liberec do různých částí Evropy. Pro většinu z jedenácti obviněných žádalo státní zastupitelství tresty od 8,5 do 17 let, soud ještě nerozhodl.
Kováč je stíhaný jako uprchlý, soudu ale dříve poslal e-mail, který přednesl jeho advokát. Kováč v textu veškerá obvinění odmítl a nařkl policii z nátlaku a vydírání. Důvodem je vazební stíhání jeho manželky, která rovněž v kauze figuruje jako obviněná, a to z praní špinavých peněz.