Hlavní obsah

Na 80 tisíc dlužníků a nedoplatek tři miliardy. Jihomoravský finanční úřad získal zhruba pětinu vymáhaných dluhů

2:16
2:16

Poslechněte si tento článek

Daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob tvoří tři čtvrtiny nedoplatků, které eviduje jihomoravský finanční úřad. Na konci loňského roku sledoval u dlužníků nedoplatek bezmála tři miliardy korun.

Foto: ČTK

Ilustrační foto

Článek

V hledáčku úřadu bylo poslední loňský den zhruba 80 tisíc dlužníků. Podle mluvčího Davida Stančíka se část lidí opozdí nebo zapomene a po upozornění úřadu platbu pošle, aniž se dostane například do exekuce. Tyto dobrovolné úhrady loni činily asi 70 procent. „Dlužníci jsou o úhradu upomínáni prostřednictvím call centra, zasláním e-mailu, případně formálnějším vyrozuměním do datové schránky nebo prostřednictvím pošty,“ vyjmenoval Stančík.

Třicet procent dlužníků ale peníze ani po upozornění neuhradí, takže se dostanou do vymáhacího procesu. A v něm už je „boj o peníze“ složitější. „V loňském roce se podařilo vymoci 21 procent vymáhaných nedoplatků,“ uvedl Stančík.

Podle něj se v tomto procesu řeší například exekuce, insolvence a podobně. „Jsou tam firmy, které dluží státu třeba sto milionů, ale ta společnost už nic nemá. Nemá ani jednatele, vše zmizelo a my to musíme evidovat. Hledáme majetek, ale víme, že z 99 procent z toho nikdy nic neuvidíme,“ popsal Stančík.

Pak jsou lidé třeba v insolvenci, kde musí splatit jenom část dluhu. „Úřad to nemůže nijak ovlivnit. Ale zase oproti stavu před 10 nebo 15 lety máme lepší možnosti, jak mapovat majetek ať už u nás, nebo v zahraničí,“ poznamenal Stančík.

Zmínil například registr majetku nebo centrální evidenci účtů, díky níž vymáhací oddělení zjistí, kde všude dotyčný účet má a kolik je na něm peněz. „Dříve to všechno trvalo déle a dlužník měl čas to někam dát,“ dodal mluvčí. Na vymáhacím oddělení jihomoravského finančního úřadu pracuje asi stovka lidí.

Výběr článků

Načítám