Hlavní obsah

Moravský Krumlov má o Slovanskou epopej zájem, čeká zda Praha prodlouží zápůjčku

4:11
4:11

Poslechněte si tento článek

Moravský Krumlov

Moravský Krumlov je připraven vystavovat monumentální dílo malíře Alfonse Muchy (1860–1939) Slovanská epopej dlouhodobě, tedy i po roce 2026, kdy by si jej měla převzít Praha. „Jsme připraveni tento cyklus hostit na našem zámku až do doby, kdy pro něj v Praze vzniknou výstavní prostory,“ řekl Novinkám krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Foto: Zámek v Moravském Krumlově

Slovanská epopej je v zámku v Moravském Krumlově vystavena v Rytířském sále a sousedních třech komnatách.

Článek

Epopej tvoří 20 velkoformátových pláten, na nichž Mucha zachytil výjevy z historie a mytologie Čechů a Moravanů. Dílo je s přestávkami na krumlovském zámku vystaveno již od poloviny padesátých let. Podle mnoha obyvatel města je s ohledem na to Slovanská epopej doma v Moravském Krumlově. Jejím majitelem je ale Praha. Vedení hlavního města zvažuje, že smlouvu o zápůjčce epopeje prodlouží o pět let. V Praze totiž pro dílo schází galerie.

Čeká se na rozhodnutí Prahy

„Ceníme si vstřícného přístupu Prahy. Je pro nás důležité, že s umístěním díla v Moravském Krumlově souhlasí i potomci Alfonse Muchy. Pokud bude smlouva o zápůjčce prodloužena, budeme z toho mít velkou radost,“ uvedl Třetina.

Zdůraznil, že epopej je pro město klenot, za kterým míří na zámek ročně zhruba padesát tisíc turistů z celého světa. Pomáhá to k rozvoji celého mikroregionu a také s obnovou tamního, dříve značně zchátralého zámeckého komplexu.

Foto: Zámek Moravský Krumlov

Ročně navštíví expozici s epopejí okolo 50 000 turistů.

Mucha epopej věnoval v roce 1928 Praze, ale jen pod podmínkou, že pro toto dílo vytvoří speciální galerii. Dosud se tak ale nestalo, proto se o vlastnictví díla a jeho umístění v minulosti vedly spory, které skončily dohodou o zápůjčce obrazů do Moravského Krumlova. Podle některých názorů by v Krumlově měla epopej zůstat i s ohledem na to, že se o ni město kdysi postaralo.

I když je epopej na Moravě, neznamená to, že by byli milovníci umění v Praze o Muchu připraveni. V Kaunickém paláci působí od roku 1998 Muchovo muzeum. Ve čtvrtek pak zahájilo svoji činnosti také Mucha muzeum v paláci Sylva-Taroucca (Savarin).

Foto: Zámek Moravský Krumlov

Opravené jižní křídlo zámku Moravský Krumlov, v němž je vystavena Slovanská epopej.

V jeho třech opravených sálech jsou vystavena Muchova díla a také reprodukce. Vedení Prahy jedná s majitelem objektu o umístění Slovanské epopeje do podzemní galerie Savarinu. Pravnuk Muchy Marcus by přivítal, kdyby tam mohla být vystavena v roce 2028, kdy Savarin oslaví sté výročí.

Návštěvníci z celého světa

Dílo je momentálně pomyslným srdcem zámku v Moravském Krumlově. Aby tam mohlo být vystaveno, investovalo město s Jihomoravským krajem a ministerstvem kultury 60 milionů korun do rekonstrukce Rytířského sálu a dalších třech komnat.

Foto: Zámek Moravský Krumlov

Obrazy z cyklu Slovanská epopej zachycují výjevy z dějin a mytologie Čechů a Moravanů.

„Podmínky jsou tam pro epopej špičkové. Obrazy mají speciální osvětlení, v místnostech je udržována ideální teplota pro dílo okolo 20 stupňů Celsia, pod kontrolou je i vlhkost,“ uvedl Třetina. Podařilo se opravit i celé jižní křídlo krumlovského zámku, ve kterém má expozici i pražské Muzeum Kampa. Památka má nově obnovenou historickou věž, na níž bije zvon. Pro zámecké hodiny na věži se právě vyrábí speciální ciferník.

Foto: Zámek Moravský Krumlov

Zámek v Moravském Krumlově se postupně rekonstruuje.

Za Muchou do Krumlova míří turisté nejen z celé Evropy, ale i z Jižní Koreje nebo USA. Patří k nim i Renata, která sice pochází ze Znojma, ale deset let žije v Las Vegas. Na epopej vzala svého přítele Bruna. V krátkém videu na facebookovém profilu expozice se netají tím, že ji výstava nadchla. „Jako milovnice umění, historie a Alfonse Muchy jsem si dokonce kdysi nechala vytetovat jeho tanečnici znázorňující umění tance,“ uvedla.

Zámek probral Moravský Krumlov z polospánku a nyní řídí chod města

Cestování

Výběr článků

Načítám