Hlavní obsah

Lingvisté z Olomouce posouvají umělou inteligenci blíže lidské bytosti

Olomouc

Lingvisté z Filozofické fakulty Univerzity Palackého (FF UP) v Olomouci vyvinuli software, který dokáže personalizovat jazyk umělé inteligence (AI). Podle odborníků ji tak více posunuje k lidské bytosti. Experti nyní díky nové forenzní metodě dokážou z příspěvků lidí zveřejněných na internetu nasát jejich klíčovou slovní zásobu a z ní poté vytvořit profil.

Foto: UP

Lingvista Dan Faltýnek z katedry obecné lingvistiky FF UP

Článek

Nová technologie, která má být připravena k použití na přelomu letošního a příštího roku, dokáže podle lingvistů původ textu v umělé inteligenci zakrýt napodobením jazyka určitého člověka.

Využití odborníci spatřují v reklamě, ale i v sociální oblasti, při firemní komunikaci nebo v boji s dezinformátory. Na výzkumu aktivně spolupracuje zhruba 40 studentů lingvistiky.

Napodobit člověka se snaží všemožné umělé inteligence, od ChatGPT přes Gemini po Copilota a řadu dalších. Doposud se však AI vždy chovala jako stroj, specifická umělá osoba řízená daným tématem a jemu odpovídajícími jazykovými prostředky.

Žádná myš a klávesnice. Počítače budeme díky AI ovládat hlasem

AI

S využitím speciálních technologií bylo rozpoznatelné, že se o skutečného člověka nejedná. Nyní však podle vědců nastává zlomový okamžik. Lingvisté z FF UP prostřednictvím svého objevu a na jeho základě vyvinutého softwaru dokázali, že původ textu v umělé inteligenci lze zakrýt napodobením jazyka určitého člověka.

„Kterákoliv z nyní dostupných umělých inteligencí se chová pouze jako umělá osoba. V podstatě to vypadá tak, že když ji například požádáte, aby vygenerovala projev ve stylu premiéra Petra Fialy na téma Vánoce a srpen 1968, pouze se na základě povrchových vlastností snaží napodobit daný úkol. Jsou tam slova Petra Fialy, ale ve výsledku zjistíte, že je to projev jazykového modelu,“ uvedl Dan Faltýnek z katedry obecné lingvistiky FF UP.

Ukáže, jak přemýšlíte, jak tvoříte věty, která slova a kde ve větě používáte, kde a co se například i nevědomky odráží ve vaší produkované části slovní zásoby.
Martina Benešová, katedra obecné lingvistiky FF UP

Podle něj již dříve vyvinuté forenzní metody, jimiž na katedře lingvistiky určují autorství, okamžitě dokážou zjistit, že se o Petra Fialu nejedná, dokonce jsou schopni určit, která umělá inteligence daný příspěvek vytvořila.

Slovní zásoba z internetu

V procesu dosud totiž podle lingvistů chyběla větší míra personalizace. Odborníci nyní díky své nové forenzní metodě dokážou z příspěvků lidí zveřejněných na internetu nasát jejich klíčovou slovní zásobu a z ní poté vytvořit profil.

„Ten nám ukáže, jak přemýšlíte, jak tvoříte věty, která slova a kde ve větě používáte, kde a co se například i nevědomky odráží ve vaší produkované části slovní zásoby. Stanovíme účel a míru personalizace a na základě toho pak připravíme komunikaci, která pro vás bude přitažlivá. Jde nám tedy o docílení vyšší míry personalizace textu, ta totiž zvyšuje účinek sdělení,“ popsala Martina Benešová z katedry obecné lingvistiky FF UP.

V současném světě tato technologie najde podle ní uplatnění i v jiných oblastech, než je reklama. Využít ji lze například v komunikaci se seniory, dospívajícími či s ohroženými skupinami lidí. Klienti ji mohou využít i za účelem sjednocení nebo dosažení požadované firemní komunikace.

Čemu se 17. listopadu tleskalo u Národního muzea? Rozebrali jsme šest hlavních nesmyslů

Řetězák

Technologie může být využitelná i při komunikaci bankovních institucí či při komunikaci státu s lidmi. Zajímavá je i pro aplikace v bezpečnostních složkách, pro něž lingvisté z FF UP už vytvořili analýzu dezinformátorů, jak univerzita připomíná na svém webu.

Mají patent v USA

Olomoučtí lingvisté již loni v říjnu patentovali v USA svou technologii na automatické profilování osob. Nyní ji posunuli dále a hodlají patentovat i tu nynější. Ve výsledku chce Univerzita Palackého nabídnout produkt využitelný v konkrétních firmách nebo institucích.

„Jestliže jsme do nynějška prováděli pro klienty analýzy, nyní jim nabídneme jistou krabičku s tím, že už naši pomoc budou potřebovat maximálně s nastavením. S ohledem na etické otázky chceme nový nástroj nabídnout především tam, kde najde uplatnění ku prospěchu člověka,“ uzavřel Faltýnek.

Robot přesvědčil ostatní, aby se vzbouřili. Experiment vzbuzuje obavy

AI

Výběr článků

Načítám