Hlavní obsah

Lednový nával v posilovnách. Většina cvičenců ale po pár týdnech kvůli základním chybám odpadá

3:46
3:46

Poslechněte si tento článek

S novým rokem zaznamenaly posilovny a trenéři nárůst návštěvníků, který přičítají novoročním předsevzetím. Odhodlání zlepšit zdraví a kondici nebo zhubnout však vydrží jen části lidí a někteří časem opadnou. Jaké dělají chyby a jak u cvičení vydržet?

Foto: archiv Miroslavy Dunárové

Trenérka Miroslava Dunárová varuje před počátečním přetížením.

Článek

Nárůst návštěvníků vnímá majitel Prostěfitka ve Veselí nad Moravou Tomáš Kowalski. „Obecně jsou mezi nováčky lidé ve věku 20 až 35 let a muži i ženy. Ženy většinou chodí s úmyslem tvarovat postavu po svátcích a muži nabrat fyzickou sílu a zlepšit kondici,“ uvedl Kowalski. Podle něj však z jeho zkušeností u mnoha lidí nadšení opadne během prvních čtyř až osmi týdnů a zpravidla u cvičení zůstane 20 až 30 procent.

Novoroční předsevzetí i voucher jako dárek

Více cvičících chodí i do jedné z posiloven v centru Brna Big One Fitness, což manažerka fitcentra Martina Sýkorová přisuzuje novoročním předsevzetím. Trenérka Klára Höch v tom vidí i důsledek svátků. „Na začátku roku shledávám nárůst voucherů, které lidé dali jako dárek partnerům, rodině, přátelům. Nárůst je hlavně u mužů, z nichž po půl roce zůstává zhruba 60 procent,“ řekla Höch, která kromě cvičení pomáhá i s chronickými bolestmi zad a kloubů.

Foto: archiv Kláry Höch

Klára Höch pomáhá kromě cvičení lidem i s bolestmi zad.

Podle Sýkorové nestačí jen motivace, ale je potřeba budovat disciplínu. „Je důležité, aby si lidé vybudovali zdravý návyk a nebrali svůj cíl jako sprint, ale maraton, u kterého zůstanou co nejdéle,“ zdůraznila Sýkorová.

Nerealistická očekávání i přetížení na začátku

Podle ní jsou nedostatek času, únava nebo výsledky, které se nedostaví ze dne na den, nejpodstatnějšími faktory, proč někteří přestanou cvičit. Potvrzuje to i Kowalski. „Hlavní příčinou neúspěchu bývají nerealistická očekávání rychlých výsledků, chybějící podpora a motivace a také přetížení a únava, protože začátečníci mají tendenci se hned na začátku přetížit, což vede k bolestem, nebo dokonce zraněním,“ upozornil Kowalski.

Foto: Lenka Horáková

Za neúspěchem jsou mnohdy nereálná očekávání, říká Kowalski.

Před počátečním přetížením varuje i jedna z brněnských kondičních trenérek Miroslava Dunárová. „Lidé si na začátek nakládají opravdu příliš, což je velmi těžké zvládnout. Jsem přesvědčená o tom, že je mnohem efektivnější začít v pomalejším tempu a postupně než naběhnout do posilovny a mít dva dny svalovou horečku,“ poradila Dunárová, která je také jednou z předních českých plážových volejbalistek.

Investovat do trenéra a začít postupně

Nováčkům doporučuje zainvestovat na pár lekcí do trenéra, který jim dá základ, na němž je pak mnohem snadnější stavět. „Trenér může pomoct i s motivací nevzdat se. Cvičení by nemělo být něco, do čeho se lidé nutí, ale měli by to postupně brát jako svůj nový životní styl,“ řekla Dunárová.

Foto: archiv Miroslavy Dunárové

Dunárová doporučuje začátečníkům absolvovat úvodní lekce s trenérem.

Trenéra nebo kamaráda jako parťáka radí i Kowalski. „Je potřeba začít pomalu a postupně, aby si tělo zvyklo. A stanovit si reálné cíle, jako například to, že za měsíc zhubnu kilo namísto pěti,“ uvedl Kowalski. Podle něj je dobré zapojit se i do různých aktivit a kombinovat silový trénink, kardio cvičení i skupinové lekce. Důležitá je také pravidelnost, protože když člověk vynechá, vrací se mu těžko.

Anketa

Dáváte si novoroční předsevzetí začít cvičit?
Ano, letos to zkouším poprvé
2,9 %
Ano, ale nikdy to nikam nevedlo
3,3 %
Ano a vydrželo mi to
2,3 %
Ne, cvičím celoročně
78,7 %
Cvičení není pro mě
12,8 %
Celkem hlasovalo 2281 čtenářů.

Žena v brněnské posilovně profackovala šedesátníka, o kterém si myslela, že ji natáčí

Koktejl

Výběr článků

Načítám