Článek
Řeckokatolický kostel byl plný. „Nejprve byla klasická nedělní bohoslužba a poté zazněly koledy. Po nich farář světil vodu a věřící si ji mohli odnést,“ řekla Novinkám ředitelka Ukrajinského centra v Brně Ilnara Dudash, členka souboru Kupava, v jehož podání koledy zazněly.
Daleko od svých domovů
Právě koledy vyvolaly velké emoce. „Spousta lidí brečela, protože slyšeli koledy v rodném jazyce někde daleko od svých domovů, kde nemohou kvůli válce být. Na konci proto lidé skandovali slovo děkujeme,“ popsala Dudash. Kromě koled nechyběly ani tradiční věci patřící k Vánocům jako například hvězda nebo diduch, což je vázaná kytice pšenice, jež se musí po svátcích vytlouct, zasít a zbytek spálit.
Loni se podobná akce konala i pro českou veřejnost kvůli sblížení obou národů. Letos se uskutečnila pro ukrajinskou komunitu, aby Ukrajinci mohli být spolu v závěru vánočního cyklu, který končí 6. ledna.
Hlavním svátkem 25. prosince
Zatímco dříve byl podle Dudash hlavním svátkem právě 6. leden, jak je tomu i v ruské pravoslavné církvi, nyní se postupně přechází na to, že hlavním dnem je 25. prosinec. „Ukrajinská pravoslavná církev získala nezávislost na ruské a vybrala si jako hlavní svátek 25. prosinec. Řeckokatolická církev je menšinová na Ukrajině, tak se řídí tou pravoslavnou,“ objasnila Dudash s tím, že věc je ale nová a poměrně složitá.
Sama však považuje za správné, aby byl hlavní svátek v prosinci. „V rámci Evropy je to tak jednotné a také se více vzdálíme Rusku, jehož agresi se nyní bráníme,“ uzavřela Dudash.