Hlavní obsah

Jihomoravský kraj dá na provoz malých prodejen na vesnicích 4,5 milionu

4:03
4:03

Poslechněte si tento článek

Někteří nemají auto nebo řidičský průkaz a část z nich je ráda, že si o holi zajde pro to nejnutnější. Senioři nejčastěji využívají malé prodejny na vesnicích, které mnohdy bývají v místě jediným obchodem. Jihomoravský kraj letos vyčlenil 4,5 milionu na zachování těchto prodejen. Bez pomoci kraje by některé nebyly schopné provozu.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Ilustrační foto

Článek

Obecní prodejna v budově obce a prodavačka jako zaměstnanec radnice. Tak to vypadá v Holštejně na Blanensku, kde bydlí asi 160 lidí a jedinou prodejnu má pod správou obec. „Provozování obchodu považujeme především za službu pro naše starší obyvatele, kteří nemají možnost zajet si do okolních větších obcí a měst na nákupy osobním automobilem,“ uvedl starosta Petr Mynařík (Holštejn - Živá obec).

Právě Holštejn využívá podporu kraje, bez které by se neobešel. „Finanční podporu ve výši 100 000 korun používáme na částečnou úhradu ročních mzdových nákladů naší prodavačky. Bez těchto peněz by byl provoz prodejny pro naši obec trvale neudržitelný a vysoce ztrátový. Příspěvek nám pomáhá udržovat vyrovnaný rozpočet obecního obchodu,“ řekl Mynařík.

Především starší generaci slouží i prodejna v Bavorech na Břeclavsku. „Kdyby u nás prodejna potravin nebyla, obzvláště pro některé seniory by se situace s dostupností nákupu potravin mohla zhoršit. Na druhou stranu máme tři kilometry do Mikulova, kde je vše. A také k nám zajíždí služba Rohlík.cz, kterou někteří občané využívají,“ řekl starosta Roman Studénka (nez.).

Automatizované prodejny jsou šancí pro malé obce

Ekonomika

Podporu z kraje čerpá obec dlouhodobě. „Pro současného provozovatele prodejny je existenčně důležitá, protože platí nájem za prodejnu. Prostředky z kraje pokryjí nájem a faktury za energie. Bez těchto prostředků by nebyla prodejna ekonomicky provozuschopná. Je to jediná prodejna potravin v obci,“ dodal Studénka.

Právě jediná prodejna skončila se začátkem roku v Újezdu u Znojma kvůli malému zájmu. „Lidé dojíždí do okolních vesnic. My jsme proto rozvázali smlouvu se stávajícím soukromníkem. Zvážíme, zda hledat dalšího provozovatele, aby se na jaře otevřelo. Máme 85 obyvatel a většinou jsou to senioři, takže je to potřeba,“ řekla starostka Lenka Kozdasová (nez.).

Jihomoravský kraj podporuje prodejny na malých obcích už několik let. Začínal s vyčleněnou podporou dva miliony a od roku 2020 ji zvýšil na tři miliony, přičemž skutečně vynaložené peníze byly vždy s ohledem na desítky žádostí vyšší.

Od roku 2018 kraj rozdělil v programu téměř 27 milionů. V letech 2021 až 2023 přidalo na zachování prodejen ministerstvo průmyslu a obchodu téměř sedm milionů ze svého programu, který ale zatím není pro letošní rok vyhlášený.

Jihomoravský kraj na rok 2025 navýšil alokaci ze tří milionů na 4,5 milionu. Podle Aleny Knotkové z tiskového oddělení kraje se program nově rozdělí do dvou titulů. Celkem 3,5 milionu bude sloužit na zachování provozu, na energie, nájem a mzdy jako dosud, milion poslouží na vybudování bezobslužných prodejen. Žádat mohou obce do 750 obyvatel.

Prodejny v malých obcích nejsou podle hejtmanova náměstka Marka Sovky (TOP 09) pouze místem, kde člověk nakoupí. „Jsou centrem společenského života a setkávání obyvatel. Každoročně nám chodí kolem stovky žádostí na udržení chodu těchto prodejen, z velkého množství obcí i opakovaně,“ uvedl Sovka.

Pracovat v současné profesi i v 67 letech? Představit si to umí jen zlomek Čechů

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám