Hlavní obsah

Houbařská sezona je v plném proudu, hojně rostou hlívy ústřičné i ucha Jidášova

3:02
3:02

Poslechněte si tento článek

Znojmo

Houbařská sezona 2025, tedy samozřejmě ta zimní, je v Česku v plném proudu. V nižších a středních polohách je mlhavo a přes den nad nulou. Je tedy teplo a vlhko, což je pro růst hub vynikající počasí. Skvěle se daří hlívě ústřičné, ideální příloze k masu, roste rovněž ucho Jidášovo i penízovky využívané k dochucení polévek.

Foto: jihomoravské muzeum Znojmo/Radomír Němec

Poměrně hojně rostou penízovky sametonohé. Konzumují se jen kloboučky, nožky jsou totiž tuhé. Ideální jsou prý například do bramboraček a pro dochucení polévek.

Článek

„I podle kalendáře máme zimu, a potrvá ještě několik týdnů, ve skutečnosti je jaro už tu. Přírodě to sice neprospívá, ale realita je taková, že na jih od Brna rostou fialky a současné teplé počasí přeje růstu hub,“ řekl Novinkám biolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.

Do lesa se nyní chodí pro dřevokazné houby, které lze najít často na tlejících kmenech stromů. Na rozdíl od klasických letních hub jsou velmi odolné. Pro srovnání, mráz může poškodit hřib dubový natolik, že se může stát jedovatým. To ale u hlívy ústřičné, která je ze zimních hub asi nejznámější, nehrozí. A pokud se prý umí připravit, jsou velkou pochoutkou i pro gurmány.

Foto: Jihomoravské muzeum ve Znojmě/Radomír Němec

Ucho Jidášovo je prý ideální do zeleninových směsí.

Česko je rájem houbařů, což je podle Němce důvodem, že jich stále více vyráží s košíky do lesů i v zimě. Ještě před deseti lety přitom mnozí z nich považovali zimní houby za něco exotického. Na houby chodí i lidé, kteří je vůbec nejedí a obdarovávají svými nálezy přátele.

Foto: Jihomoravské muzeum ve Znojmě/Radomír Němec

Čerstvě uvařená hlíva ústřičná

„Pro mnohé je hledání hub v zimě adrenalinovým sportem či netradičním zážitkem, v podstatě dobrodružstvím, které může skončit nějakou vlastnoručně ukuchtěnou dobrotou na talíři,“ doplnil Němec. Obyvatelé Česka jsou až fanatičtí houbaři a sběrači lesních plodů. Odhaduje se, že ročně vysbírají houby, borůvky, maliny a ostružiny v hodnotě přes 6,5 miliardy korun.

Zkušený houbař podle Němce dobře ví, že si ve střední Evropě může na smaženici či houbové polévce nebo omáčce pochutnat celoročně. Stačí jen vydat se do lesa. S rozpoznáním hub pomůže některá z mnoha mobilních aplikací a samozřejmě také nejbližší houbařská poradna.

Foto: Jihomoravské muzeum ve Znojmě/Radomír Němec

Hlíva ústřičná kraluje zimním houbám.

Zimním houbám kraluje hlíva ústřičná. Jidášovo ucho je ideální pro přípravu masa v čínské kuchyni. Zkušení kuchaři používají ohnivce rakouské k dozdobení jídel a kloboučky z penízovek sametonohých k dochucení polévek. Nožky neboli třeně ale nejíst! Jsou tuhé.

Foto: Česká mykologická společnost

Roste i outkovka pestrá, která sice nepatří k jedlým houbám, využívá se ale v přírodním léčitelství.

Za houbami se lze vypravit, hned po návratu z lyží, do všech níže a středně položených poloh. Rájem houbařů v zimě je například na Moravě národní park Podyjí na Znojemsku. „Určitě to stojí za to, zkusit si houbaření i v zimě, protože třeba taková houbová dršťkovka z čerstvě nasbíraných hlív ústřičných je prostě velká paráda,“ dodal Němec.

Vědci objevili na Brněnsku zcela nový druh houby, která ničí ořešáky

Jihomoravský kraj

Výběr článků

Načítám