Článek
Zatímco po nové části okruhu řidiči jezdí už od listopadu, pěší si museli počkat až dosud. Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) se v místě podařilo propojit silniční stavbu s novým prostorem pro relaxaci. „Nad silniční galerií jsme vybudovali zelenou zónu, která se plynule napojuje na oblíbený Wilsonův les a umožňuje do něj zcela nové přístupy po stezkách nebo po schodišti,“ uvedla Vaňková.
V lese se podle ní po pětileté uzavírce otevřely znovu tři stezky. „A nakonec připomínám i záchranu zchátralé kapličky, která byla oceněna i jako nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje v roce 2021,“ dodala Vaňková.
Právě požehnání kaple ze strany emeritního brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho zakončilo práce, které na okruhu začaly v roce 2018 první etapou. Ta stála 400 milionů a trvala do roku 2020. Současné práce na druhé etapě trvaly téměř dva roky a stály 2,8 miliardy.
Místo k zastavení
Podle Cikrleho je žehnání kaple modlitbou. „Prosíme Boha o dobro v různých životních situacích. Dnes o to, aby nám tato nová komunikace usnadnila rychleji a bezpečně překonat vzdálenost v obtížném terénu a aby se kaple stala místem inspirujícím k zastavení v každodenním shonu a místem setkání s Bohem i mezi sebou navzájem,“ uvedl Cikrle.

Kapli požehnal emeritní biskup Cikrle (uprostřed).
Kapli opravilo město v rámci své investice, která činila celkem čtvrt miliardy. „Kaple na vyvýšené terase přímo nad novou tramvajovou tratí prošla celkovou rekonstrukcí. Byla dost zdevastovaná, za ní došlo i ke skalnímu sesuvu. Cílem tedy bylo obnovit její novogotickou podobu,“ řekl náměstek pro oblast investic René Černý (ANO).
Podle něj je stavba důkazem toho, že v místě kdysi stávala osada Kamenný Mlýn, která se vytvořila okolo textilní továrny Schwab a měla kolem třiceti domů. „Později byla zničena kvůli výstavbě nové komunikace, čemuž jako jediná ušla právě kaplička,“ zmínil Černý.
V době vzniku byla kaple zasvěcena pouze sv. Antonínovi z Padovy. Až s výstavbou tramvajového tunelu vznikla iniciativa, aby k němu přibyla i sv. Barbora. Její patnáctikilová litinová soška nejprve střežila dělníky přímo při ražbě tunelu a nyní už je fyzicky součástí kaple a připomíná její zasvěcení.
Ochrana tunelu
„Zasvěcením této kaple i svaté Barboře vyjádříme úctu k její patronaci nad důlními stavbami a tunely a symbolicky ji požádáme o ochranu žabovřeského tunelu a všech, kteří jím projíždějí,“ doplnil ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Kromě silnice vzniklo i místo k relaxaci.
Podle radního pro dopravu Petra Kratochvíla (ODS) byla kaple dříve těžko dostupná, ale dnes k ní vede nový chodník. Není to jediná nová komunikace pro pěší a cyklisty, která v lokalitě vznikla. „Součástí projektu bylo například vybudování nové stezky pro cyklisty a pěší na levém břehu Svratky nebo dvou lávek, po kterých lidé bezpečně překonají rušnou komunikaci,“ přiblížil Kratochvíl.
Podle něj se pak lidé mohou vydat třeba po třech nových schodištích přes Wilsonův les k Masarykově čtvrti, přičemž toto spojení dosud úplně chybělo.