Článek
Na situaci upozornil Deník N. Zahájení procesu zrušení čtyř regulačních plánů schválilo zastupitelstvo. Vedení města se obešlo bez lidoveckých hlasů, protože Brno má širokou koalici ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD. Zrušení se týká oblasti Soběšic, Medlánek, bloku v centru kolem ulic Příkop, Bratislavská, Koliště a Milady Horákové a také městské památkové rezervace.
„Aplikace regulačních plánů již nebyla reálná a možná, a to vzhledem k přijetí nového územního plánu, který využívá jiné funkční i prostorové regulativy,“ sdělil Novinkám mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Nový územní plán vešel v platnost letos 31. ledna.
Zrušení bez náhrady
Podle náměstka primátorky Filipa Chvátala (KDU-ČSL) je jasné, že regulační plán je v mnoha věcech v nesouladu s novým územním plánem. „Z hlediska dlouhodobého zachování historických hodnot ve městě by ale bylo dobré mít zpracovanou územní studii s regulačními prvky. Tato teď zpracovaná není,“ upozornil Chvátal.
Podle něj tak v situaci, kdy se zruší bez náhrady regulační plán, bude mít město k dispozici stanoviska památkářů. „Už nebude platný regulační plán, který byl zárukou, že nevznikne exces, že nebudou necitlivé zásahy například v otázce zeleně nebo výšky budov,“ řekl Chvátal s tím, že sice nový územní plán výškovou regulaci má, je ale velmi obecný.

Historické centrum Brna
Proti byli i opoziční Piráti. „Se zrušením regulačního plánu městské památkové rezervace bez náhrady zásadně nesouhlasíme, jelikož by následná developerská výstavba mohla nevratně narušit hodnoty historického centra Brna. Současný regulační plán je platný až do roku 2028 a do té doby město může zajistit adekvátní náhradu, bude-li o to usilovat,“ uvedl zastupitel Tomáš Koláčný (Piráti).
Poňuchálek upozornil, že oblast centra je i nadále památkově chráněná jako městská památková rezervace s tím, že dostatečnou regulaci zajišťuje nový územní plán. Mluvčí dále připomněl, že regulační plán městské památkové rezervace byl pořízen a schválen podle stavebního zákona z roku 1976.
Změnily se podmínky
„V tuto chvíli je ve vztahu k nadřazené územně plánovací dokumentaci, tedy k novému územnímu plánu města Brna, neaplikovatelný pro rozhodování v území, jelikož se podstatně změnily podmínky, za kterých byl pořízen a vydán,“ objasnil Poňuchálek.
Podle něj otázka na potřebnost nového regulačního plánu vzejde z procesu zrušení toho starého. Zatím ani nelze říct, zda a kdy bude zpracována územní studie s regulačními prvky. „Termín dokončení nelze odhadnout, jelikož nebyl vybrán zpracovatel a není projednáno zadání. Další možnou variantou je nepořizovat územní studii a zahájit pořizování nového regulačního plánu ve shodném nebo upraveném rozsahu,“ dodal Poňuchálek.
Objížďky i posun zastávek. V Brně začala oprava památkově chráněného viaduktu za 94 milionů
