Článek
Atletika, gymnastika, fotbal, florbal, judo, karate, plavání, ale i divadlo, folklorní soubor nebo Junák. To je jen mírný výčet z 900 aktivit, na které je možné příspěvek využít. U většiny z nich je obvyklá spoluúčast 20 procent.
„Rodičovské vouchery jsou určeny především rodičům s dětmi do 18 let, kteří si nemohou dovolit zaplatit kroužky, tábory a jiné volnočasové aktivity. Především u samoživitelek, samoživitelů a nízkopříjmových rodin je o vouchery velký zájem,“ uvedl radní Brna Petr Bořecký (KDU-ČSL).
Podmínkou pro získání je kromě věku dítěte do 18 let i bydliště v Brně. Žadatel navíc musí prokázat, že společný rozhodný příjem domácnosti nepřesahuje 750 tisíc korun čistého v kalendářním roce. Do této částky se kromě příjmů z činnosti rodičů počítá například i výživné, podpora v nezaměstnanosti nebo rodičovský příspěvek a nemocenská.

Peníze je možné čerpat na kroužky, výlety i kurzy.
O podporu v letošním roce už požádali rodiče více než 4500 dětí. „Z informací od poskytovatelů aktivit pro děti víme, že díky této podpoře se na tábory a do kroužků dostanou děti, jejichž rodiče by si to normálně nemohli dovolit. Příspěvek je možné využít i na lyžařské či taneční kurzy,“ sdělil Bořecký.
Tadeáš Mima z tiskového oddělení brněnského magistrátu doplnil, že využití voucherů se v různých fázích roku mění. „Během zimy jdou například na lyžařské kurzy, na jaře pak převažují výlety nebo školy v přírodě. Největší část podpory každopádně míří na zájmové kroužky,“ dodal Mima.
Zájem je i o letní tábory. „V loňském roce využilo možnost rodičovského voucheru 18 zájemců. Letos jsme zatím obdrželi čtyři přihlášky a další očekáváme,“ uvedla Michaela Dittrichová, mluvčí městské společnosti Starez-Sport. Právě Starez pořádá letní příměstské tábory na zrekonstruovaném koupališti Riviéra.

Velká část voucherů jde na kroužky.
Vouchery je možné uplatnit i v brněnské zoo. Podle její mluvčí Veroniky Müllerové rodiče hojně využívají Hlídku. „Ta je určená pro maličké dětičky a rodiče na mateřské dovolené mají menší příjem. Jinak je možnost financovat i kroužky nebo tábory v zoo,“ řekla Müllerová. Loni obdržela zoo 69 voucherů a z toho 46 bylo na Hlídku a zbylých 23 na tábory a kroužky.
O příměstské tábory je zájem i v Dětském centru Vesna. „Ve Vesně pracujeme s vouchery od města i organizace Darujeme kroužky dětem. Ty první využívají více čeští rodiče a druhé spíš ukrajinští, ale není to podmínkou,“ uvedla Jana Demelová z Dětského centra Vesna. Podle ní rodiče využívají vouchery odhadem až při pětině aktivit. „Kromě táborů se využívají vouchery i na kroužky, hlavně na keramiku,“ poznamenala Demelová.