Článek
Na hazardéry upozornil kapitán přívozu v Horní Plané Karel Kukačka. „Zatím to bylo tak pět nebo sedm řidičů za den, kteří si zkrátili cestu po ledě. Nebezpečí je přitom zřejmé. Led má sice 23 centimetrů, ale jsou v něm dlouhé trhliny, které mají šířku i dvacet centimetrů,“ vysvětloval Novinkám.
Lipno navíc nezamrzá rovnoměrně a tloušťka ledu se v jednotlivých místech liší. V minulosti se tu takto propadlo několik vozidel, a dokonce i traktor.
„Přes Lipno se snaží jezdit kromě místních i řidiči, kteří to tu neznají a vůbec nevědí, kudy mají jet,“ podotkl Kukačka.
FOTO: Lipno se proměnilo na obrovský bruslařský ovál
Sám očekává, že hazardérů bude v dalších mrazivých dnech spíše přibývat. „Začnou vyrážet ti, kteří vyhledávají adrenalin. Zprávy o tom, že se přes Lipno jezdí, už se objevují i na webech v Rakousku,“ neskrýval obavy Kukačka.
Šéf vodních záchranářů Českého červeného kříže se základnou v Dolní Vltavici Milan Bukáček zmínil, že riziko propadnutí s automobilem je právě kvůli rýhám v ledu poměrně vysoké. Upozornil i na to, že na led se vydávají i lidé na motorkách nebo na čtyřkolkách.
„V okolí pak bruslí děti nebo například chodí pejskaři. Může snadno dojít k nehodě. Navíc motorkáři dělají hluk a z jejich strojů kape olej,“ vypočítával mínusy nevšední zábavy vodní záchranář.
Policisté mohou tyto hazardéry jen velmi těžko pokutovat. Nejedná se totiž o pozemní komunikaci.