Hlavní obsah

Stříbru na Tachovsku, kde pětinu obyvatel tvoří cizinci, scházejí policisté

Stříbro

Stříbru na Tachovsku, kde zhruba pětinu obyvatel tvoří cizinci, chybějí státní policisté. Na alarmující situaci znovu upozornil tamější místostarosta Karel Lukeš (STAN). Město proto posílilo počet strážníků, aby u obyvatel zvýšilo pocit bezpečí.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

V nedalekém Ostrově u dálnice D5 se nachází čtyřicetihektarová průmyslová zóna, v níž pracují přibližně čtyři tisícovky lidí. Část zahraničních dělníků bydlí právě ve Stříbře. „Podle posledního sčítání máme přes osm tisíc obyvatel. Jenže další přibližně dva tisíce jsou cizinci,“ vypočítal Lukeš.

Tato skupina, o jejímž počtu neexistují přesná data, žije na ubytovnách a ve stísněných podmínkách na sídlišti. „V jednom bytě jich je třeba i deset. Hodně pracují. Zpravidla tady nemají rodiny, takže ve volném čase jsou spolu a popíjejí,“ popsal místostarosta.

Podle něj to přináší problémy hlavně v podobě rušení nočního klidu či dalších přestupků proti občanskému soužití. Místní také mluví o zhoršujícím se pocitu bezpečí. „Některé ženy nebo matky s dětmi se bojí chodit samy večer po náměstí, kde stojí povětšinou cizojazyčná skupina mužů,“ dodal Lukeš.

V této souvislosti si posteskl na nedostatek státních policistů. „V ulicích už je opravdu moc nevidíme,“ poznamenal. Ve Stříbře a jeho spádovém území by jich tabulkově mělo být 25, ale číslo kleslo na osmnáct. „Z toho jsou ještě někteří vyšetřovatelé, takže na přímou službu v terénu jich zbývá pouze deset,“ zdůraznil.

Informace potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), jenž minulý týden zavítal na západ Čech. Souhlasil, že uvedený počet je nízký, i kvůli nárůstu obyvatel v celém okrese. O situaci proto mluvil s krajským policejním ředitelem, jenž požádal policejního prezidenta o navýšení počtu míst.

Vytloukáme klín klínem

Stříbro na personální nouzi už dříve reagovalo a přijalo více strážníků. Aktuálně jich má dvanáct. „Ale vytloukáme klín klínem,“ podotkl starosta Martin Záhoř (ANO). Dodal, že vydají třináct milionů korun ročně, aby zajistili bezpečnost.

Podle statistik nestoupla ve městě trestná činnost, nýbrž přestupky. „Strážníci ovšem mají oproti státním policistům menší pravomoci,“ porovnal to Záhoř.

S kolegou Lukešem se shodli, že najít nové posily je v současnosti velmi těžké. „Už to není jenom o finanční motivaci. Vždyť ve fabrikách jim nabízejí úplně jiné platy,“ řekl. Místostarosta sdělil, že roli hraje také náročnost profese. „Někteří k nám nechtějí jít, protože vědí, jaké problémy je čekají,“ připustil.

Rovněž starostové okolních obcí by uvítali více hlídek v ulicích. „Městskou policii neprovozujeme. Ocenili bychom výpomoc z nedalekého Stříbra, ale chápeme, že na to nemá kapacitu,“ konstatovala Hana Floriánová (SNK Kladrubska), jež stojí v čele Kladrub.

Podle starostky Cebivi Pavlíny Jonášové (SNK Za rozkvět obce) už nemají hlídky čas jezdit na vesnice. „U nás máme odsouzeného dealera drog. A policista nám řekne, že ho nezajímají uživatelé, ale pouze dealeři. A tím nám rostou počty uživatelů. Stříkačky se nám válejí i na pískovišti nebo na dětském hřišti,“ nastínila.

Muž s nožem vyhrožoval policistům na Tachovsku. Zpacifikoval ho příbuzný

Krimi

Výběr článků

Načítám