Hlavní obsah

Zraněné volně žijící živočichy v Praze ošetří nová záchranná stanice

3:44
3:44

Poslechněte si tento článek

Praha otevřela novou záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Nachází se v Jinonicích a postará se o zraněná divoká zvířata nebo opuštěná mláďata tak, aby jim umožnila návrat zpět do pražské přírody. Výstavba spolykala 407 milionů korun, práce pak trvaly přibližně dva roky.

Foto: MHMP

Nová záchranná stanice se otevřela v Jinonicích.

Článek

Na místě se budou konat i vzdělávací akce pro školy a veřejnost. „Nový areál záchranné stanice je místem, kde propojíme nejvyšší standardy péče o zvířata s moderním přístupem k životnímu prostředí. A také, kde se v mnohem větší míře budeme věnovat šíření osvěty o tom, jak komplexní a vzájemně propojený je svět zvířat, lidí a přírody,“ řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) s tím, že nové moderní vybavení a zázemí jsou vybudované tak, aby usnadňovaly nejen léčbu zvířat, ale i rehabilitaci.

V areálu v Praze 5 vznikly potřebné typy léčebných voliér, veterinární ošetřovna, operační sál, JIP, přípravna krmiv, izolace, zázemí zaměstnanců, léčebné výběhy i kafilerní sklad.

Během výstavby fungovala stanice v dočasných prostorách v Ďáblicích. „Velké stěhování do Jinonic se kromě zaměstnanců týká také zhruba pěti stovek zvířecích pacientů,“ podotkla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti).

Stanice loni přijala rekordní počet 6790 živočichů, v nových prostorách by v případě potřeby dokázali pracovníci ošetřit až 10 tisíc zvířat nejrůznějších druhů.

Mezi nejčastější klienty patří v současnosti menší a drobní živočichové, jako jsou labutě, vydry, sovy či veverky, mezi pacienty se ale řadí třeba i jeleni, daňci, srnci, mufloni nebo bobři.

Umožní i vzdělávání

Záchranná stanice také nabídne vzdělávací programy pro školy, semináře a přednášky, exkurze, praxe a školení, kroužky pro děti, příměstské tábory nebo dny otevřených dveří. V hlavní budově proto vznikla přednášková místnost a také zelená střecha, která slouží jako venkovní edukativní prostor. Odtud je také možné sledovat provoz zařízení tak, aby zvířata nebyla rušena.

Foto: MHMP

Výstavba nového zařízení zabrala dva roky.

Záchranná stanice nedaleko Prokopského údolí vznikla v roce 2012 a od té doby fungovala v provizoriu vybaveném jenom stavebními buňkami a dočasnými voliérami.

„Nový areál je pro léčbu a rekonvalescenci zvířecích pacientů mnohem lépe uzpůsoben a umožní nám poskytovat jim ještě lepší péči než doposud. I návrat vyléčených zvířat zpět do přírody tak bude snazší. Máme tu veterinární ordinaci, operační sály i jednotky intenzivní péče, univerzální voliéry i samostatné léčebné výběhy pro nejčastěji přijímané druhy,“ hlásí stanice.

Ta bude tak jako doposud fungovat primárně jako léčebné zařízení a nemá standardní otvírací dobu pro návštěvníky. Klidné prostředí je pro úspěšné zotavení plachých divokých zvířat zásadní.

A praktické informace pro všechny, kteří by vezli zraněné zvíře. Zařízení najdou na konci ulice Mezi Rolemi v Jinonicích. Otevřeno je každý den od 7 do 22 hodin. K dispozici je nonstop pohotovostní linka 773 772 771.

Výběr článků

Načítám