Článek
Frýbestr se koná každý rok 25. ledna, kdy slaví svátek Miloš. Jeho hlavní náplní je oslava hlasatele.
U výčepu čeká hosty výzva, aby se zapsali do prezenční listiny. „Jen tak si zajistíte, že vaše účast nebude zapomenuta a vaše jméno bude známo i dalším generacím slavícím tento krásný svátek,“ vysvětluje text.
Přesný program akce raději nehledejte. Tradičním koloritem je provolávání frýbovských hesel - jako je například „Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí“ - a pivo, které teče proudem.
FOTO: Frýbestr aneb Oslavování legendárního hlasatele Frýby v dejvické nádražce. Možná poslední
Frýba je v nádražce považován za kultovního, což má dlouhou historii. Udržování jeho legendy, při níž je oslavován jako jedna z jistot, přežila i Frýbovo úmrtí v roce 2010, což je tu podle výzdoby znát i v jiných dnech.
Frýbestr pak probíhá v duchu tohoto kultu. Startuje už v 8:50, tedy v čase, kdy Frýba pravidelně ohlašoval v Československé televizi zprávy. Na některých hostech to je večer znát.
„Jsme tu asi hodinu. Ale jiní už padají pod stůl, protože dneska otevřeli už ráno, a někteří ani nevědí, co je za den, ani proč se chlastá,“ líčí redaktorce Novinek kolem devatenácté hodiny jeden z ještě čerstvých štamgastů, který se představuje jako Honza.
Vedle vidiny veselí, recesistické zábavy a zlatavého moku letos některé hosty do nádražky přivedlo také vědomí, že tu mohou Frýbestr zažít naposledy. Restauraci v současné podobě totiž hrozí zánik.
Není to úplně nová situace - konec hospody s tradiční atmosférou se podařilo několikrát odvrátit -, tentokrát to však vypadá o něco vážněji. Jak uvedl server Zdopravy.cz, Správa železnic, která je vlastníkem budovy, podepsala smlouvu s novým provozovatelem restaurace, který vzešel z tendru. Je jím společnost Spojka Events. Dlouholetý provozovatel současné hospody Martin Ullmann tak má v prostorách historického nádraží skončit a nový nájemce by tu měl vybudovat modernější gastronomické zařízení.
Dejvické nádražce hrozí opět konec. Netransparentní fraška, brání se provozovatel
„Když to skončí, bude to smutné,“ svěřuje se během sobotní akce se svými pocity Honza.
Oceňuje, že pivo v nádražní restauraci stojí běžně 38 korun. „To je výborné, protože hodně lidí má hluboko do kapsy. Jezdí sem i z druhého konce Prahy,“ líčí šedovlasý Dejvičák, který na Frýbestr dorazil s kamarádem.
Během Frýbestru bylo pivo dražší - půllitr stál šedesát korun - i tak ale bylo plno. „Jindy tu bývá přiměřená návštěvnost, když hraje kapela, chodí hodně lidí, dneska je nás tu mimořádně hodně,“ rozhlíží se host po plném sále.
Z konce hospody má obavu, a to nejen proto, že zmizí tohle nevšední místo, ale také proto, že lidé, kteří se tu setkávají, se rozprchnou a třeba už se nikdy neuvidí.
Osud hospody má na srdci i další pravidelný host. „To je, jako když člověk umře, taky vám ho nikdo ze srdce nevymaže,“ svěřuje Novinkám své dojmy muž, který se už ale sotva drží na nohou.
„Určitě je to smutná věc, protože nádražka má tradici a ty by se měly zachovávat, zvlášť tady na šestce, protože většinou se všechny věci ruší, včetně sochy Koněva, a s tím zásadně nesouhlasím,“ říká redaktorce Novinek muž ve věku kolem padesátky s přezdívkou Meloun, kterému u stolu dělají společnost dva přátelé.
„Sešli jsme se tu po 33 letech. Dřív jsme byli štamgasti, pak jsme byli mimo, dneska jsme se vrátili, protože nevíme, jaká bude budoucnost,“ krčí rameny.
Další petice za zachování podniku podle něj nemá v dnešní době valnou cenu. „Protože funguje obálkový systém, a tak je to bezpředmětné,“ sděluje svůj pohled na výběr nového nájemce.
„Cítím se jako před třicet lety. Skoro nic se tu nezměnilo,“ těší jeho parťáka Dejva. Do kdy tento stav potrvá, není zatím jasné.
Dejvická nádražka
Restaurace se nachází v budově památkově chráněného nádraží Praha‑Dejvice. Plánovaná tu byla hned při jeho stavbě v roce 1873. Patří k ní také zahradní posezení pod kaštany. Jen o kousek dál jsou koleje, po nichž jezdí vlaky.
Nádražku dlouhodobě provozuje Martin Ullmann. Správa železnic s ním vedla spor, který vznikl před několika lety kvůli zvýšení nájmu. Na obranu podniku se tehdy vzedmula vlna podpory a vznikla petice, nakonec se strany dohodly na prodloužení smlouvy do poloviny roku 2022. Od té doby podle dřívějšího vyjádření SŽ restaurace funguje bez nájemní smlouvy.
Tento týden server Zdopravy informoval, že Ullmann má v prostorách historického nádraží skončit. Nový nájemce - společnost Spojka Events - by měl platit zhruba trojnásobek ceny nájemného, kterou platil Správě železnic dosavadní provozovatel. Nájemní smlouva byla podepsána tento týden, měla by trvat pět let a začne platit v okamžiku převzetí restaurace. Vítěz soutěže by tu měl vybudovat modernější gastronomické zařízení.
Společnost Spojka Events provozuje kavárny Foyer Café a společenské akce v části secesní Fantovy budovy hlavního nádraží v Praze. V Dejvicích by měl vzniknout koncept klasické restaurace v moderním provedení.
(Zdroj: ČTK, Zdopravy)