Hlavní obsah

Zaměstnanci Pražských služeb protestovali před i během jednání zastupitelstva, vadí jim pirátské vedení

5:08
5:08

Poslechněte si tento článek

Před budovou magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1 protestovalo před zahájením čtvrtečního zasedání zastupitelstva několik desítek nespokojených zaměstnanců Pražských služeb. Další pak zcela zaplnili prostor pro veřejnost přímo v zasedacím sále radnice.

Foto: Lucie Fialová, Novinky

Před magistrátem se sešly desítky zaměstnanců firmy.

Článek

Odboráři, kteří 3. března vyhlásili stávkovou pohotovost, požadují, aby městská firma nebyla v gesci náměstkyně primátora Jany Komrskové (Piráti), aby byly mzdy zaměstnanců valorizovány na obdobné úrovni jako v dopravním podniku a aby město ukončilo snahy o štěpení firmy spočívající v plánu převést zaměstnance, kteří mají na starost dopravní značení, s pomocí pachtu pod Technickou správu komunikací.

Komrsková už několikrát neúspěšně požadovala odvolání generálního ředitele firmy Patrika Romana kvůli jeho střetu zájmů. Ředitel má podle ní vazby na jednatele společnosti Japos - Stav, která v posledních třech letech přes rámcovou smlouvu od městské firmy dostala zakázky za 130 milionů korun. Podle ní za nevýhodnou cenu. Firma podle ní navíc využívá dům, který Roman vlastní. Zaměstnanci za svým šéfem ale stojí.

Na Mariánském náměstí stály od rána čisticí vozy, demonstrující pískali na píšťalky, dorazili s ampliony a plakáty s fotkami Komrskové i náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti) s dovětkem „Škůdci Prahy“.

„Vadí nám nekompetentnost Pirátské strany,“ řekl Novinkám Jindřich Vyskočil, který v Pražských službách pracuje třicet let a má na starosti strojní čištění ulic. „Pokud se nezmění, co požadujeme, tedy aby zaměstnanci městských firem měli stejné platy, aby se naše firma neštěpila a aby se odebrala z gesce Komrskové, stávka je řešení,“ pokračoval.

Dopady stávky by Pražané podle něj pocítili velice rychle. „Během dvou dnů. Ale stávka je úplně nejzazší řešení,“ poznamenal. Podobnou nespokojenost ve společnosti za tři desítky let prý nepamatuje.

„Chtěli bychom, aby se to všechno zlepšilo,“ řekla Novinkám Šárka Čejková, metařka z Ruzyně. „Určitě nám vadí, že máme málo peněz,“ svěřila se s tím, že je připravená jít do stávky, když se situace nezlepší.

Foto: Lucie Fialová, Novinky

Mezi odboráře dorazil i náměstek Zdeněk Hřib.

Odboráře podpořili zástupci opozičního ANO, podle kterých nikdy od 90. let nebyla Praha blíže stávce zaměstnanců Pražských služeb než právě teď. „Budeme chtít navrhnout, aby Pražské služby byly odebrány z gesce Jany Komrskové, už jen proto, že odmítla převzít politickou odpovědnost, když si nesedla do dozorčí rady,“ řekl předseda zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher, podle kterého by firma měla přejít pod primátora Bohuslava Svobodu (ODS).

Ten bude podle něj zárukou toho, že podezření o střetu zájmů ředitele firmy Patrika Romana vznesená Komrskovou budou nestranně prošetřena. Klub ANO proto žádá, aby byl bod k situaci v Pražských službách zařazen jako bod číslo 1. „Nechceme dál odkládat problém, který může ve finále přerůst v ostrou stávku a ohrozit čistotu města a zdraví Pražanů,“ dodal Nacher.

Předseda pražské ANO Ondřej Pokop pak konstatoval, že Piráti za šest let vlády na radnici dovedli Prahu k paralýze a klinické smrti. „Všechny firmy, které jim byly svěřeny, jsou v různé fázi kolapsu,“ dodal.

Mezi demonstranty se objevili i Komrsková s Hřibem. „Vy tady máte jenom plané řeči, vaše strana vůbec nic naznamená, jenom destrukci,“ zlobil se na Hřiba jeden z nich. „Máte štěstí, že vajíčka jsou dražší než dlažební kostky,“ pokřikoval další. „Za vlády ANO to tady fungovalo, vy jim nesaháte ani po kotník,“ hlásil jiný. „Nefungovalo, to spadla Trojská lávka, což se ještě nikdy nikomu nestalo,“ reagoval Hřib.

Foto: Lucie Fialová, Novinky

Zaměstnanci nechyběli ani uvnitř.

V sále, kde někteří zastupitelé oblékli oranžové vesty jako symbol podpory zaměstnanců Pražských služeb, pak zopakoval, co řekl venku. „Podporuji Pražské služby i zařazení bodu na program jednání. Ale s čím mám problém, je vedením firmy, které je ve zjevném střetu zájmů, a s nevýhodnými službami, které uzavřel Patrik Roman mimo režim zákona o zadávání veřejných zakázek. Mají ceny o třicet procent vyšší oproti obvyklým na trhu, z městské firmy nám odtékají peníze přes nevýhodné smlouvy,“ poznamenal, za což sklidil pískot.

Podle Komrskové jsou podmínky odborářů vesměs splněny. „Můžeme to vyřešit v klidu, pobavme se o všem, co vás trápí,“ nabádala, než se její další slova ztratila v nesouhlasném bučení a pískotu publika v oranžových uniformách.

Roman už na začátku března k nařčení Komrskové o jeho údajném střetu zájmů řekl, že byla jednoznačně vyvrácena právním posudkem renomované advokátní kanceláře.

Výběr článků

Načítám