Článek
Obnova areálu, jehož historie sahá do 14. století, pokračuje. Výstavba nové budovy pro hospic, kde budou moci rodiny s vážně nemocnými dětmi nabírat sílu, by měla začít letos.
„Dokončit přeměnu celého areálu, který jsme koupili jako totální ruinu před rozpadem, je úkol na několik let. A hodně jsme si přáli, aby Cibulka začala lidem sloužit co nejdříve. Proto jsme v první etapě otevřeli hotový domek zahradníka, kterému jsme vrátili jeho podobu z devatenáctého století,“ uvedla ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.
Nadace koupila ruinu v Košířích, kterou před tím využívali squatteři, v dubnu roku 2021. Od května do začátku prosince pak probíhaly nejnutnější práce, aby se kritický stav nezhoršoval. Stavby, v nichž bylo místy až po pás suti, vyklidila specializovaná firma. Masivními dřevěnými konstrukcemi podepřela stropy a krovy, protože hrozilo zřícení. Velmi poškozenou a děravou střechu severního křídla, kterou dovnitř desítky let zatékalo, nahradila střechou provizorní. Od roku 2022 pak probíhají další stavební práce.
„Stále děláme vše pro to, abychom proměnu celého areálu dokončili v roce 2026. Podaří se nám to ovšem jen v případě, že půjde vše podle plánu a nic se nezadrhne ani administrativně,“ poznamenal architekt František Brychta, který stojí za přeměnou domku zahradníka a je vedoucím projektu Cibulka.

V budově je nyní kavárna a školicí středisko.
Do areálu by po dokončení měly jezdit rodiny nemocných dětí převážně na krátkodobé odlehčovací, odpočinkové pobyty, aby načerpaly sílu do další náročné péče a zažily i chvíle radosti.
Usedlost Cibulka, původně hospodářský dvůr s vinicí a letohrádek, zažila největší rozkvět v roce 1826 po rozsáhlé rekonstrukci, kterou nechal provést její tehdejší majitel, hrabě Leopold Thun-Hohenstein. Otevření obnoveného areálu je plánováno na dvousté výročí jeho úmrtí.
Rozdělili přes 140 milionů
Nadaci rodiny Vlčkových založili v březnu 2021 manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi. Vložili do ní 40 procent svého rodinného majetku, což bylo 1,5 miliardy korun. Nadace podporuje rozvoj dětské paliativní péče s cílem, aby byla dostupná pro každou rodinu s vážně nemocným dítětem.
Podle dostupných dat jich v Česku žije 13 až 15 tisíc. Mnoho dalších rodin o dítě vlivem vážné nemoci přišlo a rodiče či sourozenci potřebují pozůstalostní péči, kterou nadace také pomáhá rozvíjet.
Dosud nadace rozdělila 144 milionů korun mezi 206 projektů po celém Česku. Peníze míří na podporu vzdělávání, zvýšení kapacit a rozvoje služeb i spolupráce mezi odbornými týmy. Nadace zve do Česka nejlepší odborníky ze zahraničí a posílá české experty na stáže, aby se tuzemská dětská paliativní péče mohla do pár let dostat na světovou špičku.