Hlavní obsah

Sparta chce na Strahově vybudovat největší fotbalový stadion v Česku

4:58
4:58

Poslechněte si tento článek

Chystaná proměna Stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově má za sebou další významný milník. Zchátralé sportoviště má nahradit nová moderní fotbalová aréna pro více než třicet tisíc diváků, největší v republice.

Foto: Web Prahy 6

Stadion Evžena Rošického

Článek

Zástupci Fotbalové asociace České republiky a AC Sparta Praha podepsali tento týden smlouvu o budoucí smlouvě, na jejímž základě dílo vyroste. Předseda asociace Petr Fousek to považuje za jeden z nejdůležitějších projektů českého fotbalu.

„Věc se táhla více než osm let. Když jsme jako nové vedení asociace před čtyřmi lety nastoupili, stanovili jsme si vyřešení této problematiky jako jeden z hlavních cílů,“ řekl.

Stadion Evžena Rošického, který vyrostl jako rezerva pro sokolské sletiště v roce 1926, dospěl do havarijního stavu a od předloňska neslouží ani pro tréninky reprezentačních výběrů.

Soutěž na využití areálu vyhlásila fotbalová asociace, jakožto vlastník pozemků, loni. V mezinárodním klání uspěla právě AC Sparta Praha. Ta počítá s tím, že nový stadion pojme 35 tisíc lidí, přesná kapacita vzejde z architektonické studie.

Podpisem smlouvy odstartovalo pětileté období, kdy by Sparta měla zajistit nezbytnou dokumentaci včetně stavebního povolení. Nejpozději za dalších pět let by měl být stadion hotov. Místopředseda představenstva Sparty František Čupr odhadl, že výstavba vyjde zhruba na čtyři a půl až pět miliard korun.

Praha 6 je pro

Praha 6, na jejímž území se Strahov nachází, je podle starosty Jakuba Stárka (ODS) projektu pozitivně nakloněna. „Strahov je místo, které není moc živé a je potřeba s ním pracovat, aby se stal aktivní součástí Prahy,“ uvedl.

Foto: FAČR

FAČR a AC Sparta Praha podepsaly smlouvu ke stavbě nového stadionu.

Stárek také připomněl, že pokud místo Rošického stadionu vznikne nová fotbalová aréna, vrátí se této části metropole její původní role. Výstavba prvního stadionu začala v roce 1926 pro VIII. všesokolský slet. Ve druhé polovině 20. století se na Strahově konaly v pětiletých odstupech celostátní spartakiády.

„Za stadion budeme rádi a snažíme se připravit takové podmínky a vstupovat do podoby projektu tak, aby byl pro naši městskou část přínosný. Řešíme například tramvajové spojení až na Strahov, které do budoucna dokáže zvládnout velkou část dopravy,“ řekl Stárek Novinkám a Právu.

Město už stavební povolení na koleje mezi Malovankou a Strahovem získalo. Stavba se má rozběhnout příští rok na jaře a v roce 2027 sloužit cestujícím. Z druhé strany pak zamíří do kopce trolejbus z Karlova náměstí.

Debaty se povedou o individuální automobilové dopravě. Počet parkovacích míst vychází z počtu diváků, jež aréna pojme. Konkrétní čísla zatím nepadala. „Strahov je velikánský a s prostorem se dá pracovat. Místo pro parkoviště tam je, otázka je, jak moc tam budeme auta chtít a kolik jich tam pustíme,“ řekl na toto téma Stárek.

Je si vědom, že davy lidí budou znamenat například i zvýšené náklady na údržbu a úklid okolí. Za přínos ale považuje možný příliv peněz do obecní kasy. Podle vyhlášky má městská část dostávat deset procent ze vstupného. Částku Stárek odhaduje přibližně na 20 milionů korun ročně.

Foto: DPP/Atelier Onixia

Na Strahov v budoucnu zamíří tramvaje.

Rád by, aby místo fungovalo i mimo zápasy. „Rád bych tam viděl třeba muzeum fotbalu nebo sportu obecně,“ nastínil. Uvítal by, kdyby se plocha nevyužívala jen na sportovní bitvy. Podle něj by se tam mohly odehrávat koncerty nebo velké společenské akce.

Za absolutně nepřijatelné pak považuje návrhy nahradit sportoviště bytovou zástavbou.

Stárek věří, že první zapas by nový stadion mohl hostit za šest sedm let. Po podpisu smlouvy bude následovat příprava architektonické soutěže. Starosta odhaduje, že první obrázek nového kolbiště by se mohl objevit na konci roku 2026. Pak bude následovat debata s veřejností.

Sparta bude muset v budoucnu opustit Letnou v Praze 7, neboť tamní stadion s kapacitou necelých 19 tisíc míst pomalu přestává stačit současným požadavkům. Největší fotbalová aréna v Česku nyní stojí v Edenu v Praze 10, domovský stadion Slavie pojme 19370 diváků. Sparta už využívá jinou část strahovského areálu, na ploše bývalého spartakiádního stadionu má tréninkové centrum, kde plánuje zůstat.

Související témata:
Stadion Evžena Rošického

Výběr článků

Načítám