Článek
Cílem projektu je obnovit historickou stavbu z roku 1891, jejíž levé křídlo shořelo v roce 2008.
„Dokončili jsme střechy na levém křídle a střední hale, zasklili světlíky. Pracujeme na fasádě a v pravém křídle jsme se intenzivně pustili do obnovy a zesílení konstrukce. Jde o unikátní operaci, asi nejsložitější část projektu, kdy převěšujeme dřevěnou konstrukci na provizorní a ve finále ji nahradíme novou ocelovou,“ shrnul v úterý David Čech ze společnosti Metrostav za sdružení firem, které se na opravě podílejí.
Pražský radní Adam Zábranský (Piráti) doplnil, že město za ni zatím zaplatilo asi 1,4 miliardy korun. Dohromady práce spolykají asi tři miliardy korun. Rekonstrukci paláce považuje za nejnáročnější projekt, jenž má v gesci.

Na Průmyslovém paláci se pracuje třetím rokem.
Secesní Průmyslový palác na holešovickém výstavišti opět zdobí hodinová věž

„Všechno jde víceméně, jak má. To nejhorší máme za sebou,“ reagoval Čech na otázku, jak práce probíhají. „Na začátku nás nejvíc omezovaly všudepřítomné kanalizace a instalace okolo objektu, které byly v jiném stavu, než se čekalo, založení levého křídla nebo komplikace s vestavbou z 50. let, kdy veškeré konstrukce byly špatně technologicky provedeny,“ připomněl, co postup zdrželo.
Na staveništi se aktuální činí asi 250 lidí, další desítky možná stovky pracují v dílnách.
Na hodinové věži uprostřed rozlehlého objektu se už třpytí zlatá koruna, replika té původní, kterou v 50. letech nahradila pěticípá hvězda. „Věž oplášťujeme novým oplechováním a zasklíváme, aby lešení bylo do dvou měsíců lešení dole a celá hodinová věž se zaskvěla v celé kráse,“ přiblížil Čech.
Uvnitř už řemeslnici instalovali hodinový stroj, který čeká zabalený v krabici na osazení ciferníku a nových ručiček. Hodiny poprvé odbijí příští rok v červnu.

Větší část vitráží je po restaurování zpět.
Velké téma podle Čecha samozřejmě představovala protipožární opatření.
„Je to kombinace všeho, co se dá docílit. Vodní mlha bude v případě požáru zkrápět sloupy, aby ocelová konstrukce vydržela po nějakou dobu, sprinklerové hlavice budou rozprašovat vodu, odvětrání přes světlíky, protipožární clony, kdy se velká hala rozdělí na tři sekce, protipožární podhledy,“ vyjmenoval.
Technologie se dokončí letos
V levém křídle je hotová ocelová a železobetonové konstrukce, zasklený vrcholový světlík. Začala pokládka titanzinkové krytiny. Chybí menší část střechy okolo jeřábu, která bude dokončena v druhé polovině roku.
Na jaře skončí vnitřní zateplení střechy a začne mimo jiné montáž podhledů. S finalizaci technologií se počítá postupně v tomto roce. Pak se v suterénu dodělá i zázemí pro návštěvníky, tedy šatny a toalety.

Pohled do levého křídla
FOTO: Rekonstrukce Průmyslového paláce probíhá tři roky. Vyhořelé křídlo už má střechu

Do střední haly už se vrátila většina zrestaurovaných vitráží, kterým původní lesk vraceli skláři z Kolektiv Ateliers. Podle Zábranského je na místě přes sto tisíc jednotlivých skel, které tvoří pět tisíc výplní.
„Nad námi je zrestaurovaný malovaný strop, který jsme museli po částech demontovat, abychom mohli zesílit ocelovou konstrukci a opravit ji,“ popsal Čech. Pasířské prvky se barevně sjednotily s vitrážemi.
„Lešení zmizí do léta, abychom mohli pracovat na podlahových deskách. Pak budeme pracovat na ochozech, kde vede spousta rozvodů,“ nastínil další postup.
Pravé křídlo téměř úplně zaplnilo lešení, které podpírá konstrukci. V první části se zatepluje střecha a instalují se sádrokartonové záklopy, ve druhé části finišují práce na ocelové konstrukci a ke slovu se dostanou tesaři. Demontují se podhledy a připravuje se sanace ocelových konstrukcí. Do pravého křídla se postupně navrátí tři historické lustry.
Otevřeno od příštího podzimu
Palác se příští rok představí v barvách, které měl v minulosti. A to tmavě a světle okrové. „Jsou to barvy, které zde pravděpodobně byly v době vzniku. V 90. letech minulého století se při rychlé modernizaci před jubilejní výstavou natřel do zeleno-žlutých křiklavých tónů,“ vysvětlil Čech.

Rekonstrukce Průmyslového paláce zabere ještě víc než rok.
„Věříme tomu, že zhruba v pololetí 2026 bychom měli budovu začít přebírat, oživovat, kolaudovat a zprovozňovat. Myslím, že když všechno dobře půjde, na podzim 2026 by měly proběhnout první akce,“ uvedl předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.
Jaká společenská událost opravený palác otevře, ještě není jasné. Výstaviště jedná s několika zájemci. Jedním z nich je přehlídka Designblok, která by si přála vrátit se do paláce a zároveň byla jednou z posledních akcí, jež se na místě před obnovou konala.
Průmyslový palác byl postaven pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891. Budovu navrhli architekt Bedřich Münzberger a inženýr František Prášil. Jednalo se o první montovanou ocelovou konstrukci kombinovanou se sklem v českých zemích.
Průmyslový palác už má ocelovou konstrukci, práce potrvají ještě dva roky
