Článek
„Přivezli jsme je 15. prosince z australského chovného centra Aussie Ark. Poté museli projít karanténou, a navíc si zvyknout na českou zimu,“ vysvětlil Novinkám zoolog Pavel Brandl s tím, že sníh viděli tito jedinci poprvé v životě a samci, kteří měli možnost pochutnat si ve výběhu na mršině králíka, nechtěli vůbec vyjít ven.
Zoo Praha tříletá zvířata získala v rámci tasmánského vládního plánu Save the Tasmanian Devil Program, který usiluje o záchranu masožravých vačnatců.
Samci Elrond a Durin, dostali jména po postavách z knižní série Pán prstenů od Johna R. R. Tolkiena. Durin je ovšem vzdor tomu, že nese jméno trpaslíka, dosud největším chovaným ďáblem v Zoo Praha.
FOTO: Gorilí samička Mobi z pražské zoo oslavila první narozeniny
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kQOIvbF2D1VYLJsNB79Gzp/9c60/mobi-rezervace-dja-zoo-praha-gorila.jpeg?fl=cro,0,210,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Samice Faline pak má jméno po filmové postavě z dílny Walta Disneyho a jméno Sandra Dee vzdává hold americké herečce 50. a 60. let.
Pavel Brandl společně s hlavním chovatelem ďáblů medvědovitých Davidem Valou novinářům nejdříve představili samičky a až pak samce. Dvojice k sobě nejsou připouštěny. „Zatím nemáme povolení k rozmnožování,“ objasnil Brandl.
Ředitel zoo Miroslav Bobek dovysvětlil, že přestože samičky nemají antikoncepční implantáty, získat povolení k rozmnožování je velmi složité. Věří ale, že ho získají.
První skupina čertů přišla do zoo před pěti lety. Byl to podle Bobka výsledek dlouhodobého úsilí, které spočívalo v podpoře ochrany ďáblů v jejich domovině, ve složitém vyjednávání, a především ve vybudování Darwinova kráteru.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/kObgaqJNMnzSiAp2CVXPSh/492a/tasmansky-cert-zoo-praha.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Samci si pochutnávali na mršině králíka.
„První skupina ďáblů nám pomohla tohoto největšího dravého vačnatce zviditelnit pro veřejnost a získat zkušenosti s jeho chovem. Nyní přišli do Zoo Praha rozmnožováníschopní jedinci bez antikoncepčních implantátů a pevně doufáme, že se nám v dohledné době podaří získat i souhlas s jejich rozmnožováním,“ poznamenal.
Ďáblové, soumračná či noční zvířata, patří podle Brandla mezi krátkověké tvory. Obvykle se dožívají šesti či sedmi let, rekordmani pak devíti.
V zoo je nyní k vidění sedm tasmánských čertů. Druhou expozici tvoří tři nechovné samice, Nutmeg s Castrou a Caesií, pocházející z kodaňské zoo.
Ďáblové medvědovití dříve žili v celé Austrálii, avšak nyní se přirozeně vyskytují pouze na Tasmánii. Faktorů, které je ohrožují, je celá řada. Dříve to byly konflikty s farmáři a trávení, dnes kolize na silnicích a od 90. let také onemocnění infekční rakovinou tváře. Ta je vzhledem k neléčitelnosti a stoprocentní smrtnosti největším rizikem.
Zoo Praha tyto vačnatce chová jako jediná v Česku.
V olomoucké zoo se těší z malé žirafí samičky. Loni se tu narodili jen samečci
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/nO1SBfAluiCodW3caCNkfeD/bd71/zirafa-zoo-olomouc.png?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)